.
.
.

هواپیمای اوکراینی؛ چهار کشور خواستار دریافت غرامت از ایران شدند

کانادا: سرنگونی هواپیما حادثه تروریستی بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروهی از کشورها به رهبری کانادا، روز پنج‌شنبه 13 خرداد از ایران خواسته‌اند ضمن عذرخواهی رسمی و مجازات عاملان شلیک به پرواز 752، به خانواده قربانیان غرامت پرداخت کند.

بریتانیا، کانادا، سوئد و اوکراین در بیانیه مشترکی تاکید کرده‌اند دو موشکی که ایران به سوی هواپیمای مسافربری اوکراین شلیک کرده، حذف بخش‌هایی از اطلاعات در گزارش مربوط به ساقط کردن هواپیما و «پنهان‌کاری‌‌های» ایران در تهیه گزارش مربوطه، «به مثابه نقض قوانین بین‌المللی» است.

در این بیانیه آمده است مسافران این هواپیما که شهروند و یا مقیم این کشورها بوده‌اند «به شدت و جبران‌ناپذیر» از این تراژدی آسیب دیده‌اند و ایران باید تضمین کند که چنین اتفاقی بار دیگر رخ نخواهد داد.

این کشورها ضمن فراخواندن جمهوری اسلامی برای آغاز گفت‌وگوهای رسمی با هدف پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان پرواز 752، در بیانیه خود تاکید کردند که ایران باید مسئولیت حقوقی‌اش در این‌باره را بپذیرد.

آن‌ها همچنین خواستار بازگرداندن اشیای مسروقه قربانیان و نیز ارائه روایت کامل اتفاقاتی شده‌اند که منجر به سرنگونی این هواپیمای مسافربری شد.

پرواز 752 هواپیمایی اوکراین، در تاریخ 8 ژانویه 2020، دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه «امام خمینی» تهران توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران ایران سرنگون شد و همه 176 سرنشین آن کشته شدند.

در ماه مارس، سازمان هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی هدف قرار داده شدن هواپیما را ناشی از رادار خراب و خطای یک اپراتور پدافند هوایی دانست. در آن زمان، اوکراین و کانادا از این ادعا انتقاد کرده و آن را ناکافی دانستند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، مارک گارنو، وزیر امور خارجه کانادا، اخیرا، خطاب به کمیته‌ای تخصصی متشکل از قانونگذاران که در حال بررسی سقوط هواپیمای اوکراینی است گفت: «رفتار دولت ایران طی 15 ماه گذشته کاملاً غیرمسئولانه بوده است، و ما این موضوع را با جدیت پیگیری می‌کنیم و آنها را تحت فشار می‌گذاریم تا پاسخگو باشند.»

کانادا: سرنگونی هواپیما حادثه تروریستی بود


دادگاه عالی اونتاریو در کانادا، روز پنج‌شنبه30 اردیبهشت، طی حکمی اعلام است که سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه پاسداران ایران یک اقدام «عمدی» و «تروریستی» بوده است.
در این حکم، دادگاه نتیجه گرفت که سپاه «می‌دانست که پرواز 752 یک هواپیمای غیرنظامی است و با هدف نابودی آن را هدفمند سرنگون کرد.»

سرنگونی عمدی هواپیما


سپاه پاسداران ایران، هواپیمای اوکراینی را، اندکی پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی «امام خمینی» تهران سرنگون کرد. در توجیه این واقعه، رژیم ایران گفت که نیروهای نظامی‌اش در این زمان در انتظار رویارویی منطقه‌ای با ایالات متحده در حالت آماده‌باش بوده‌اند. رژیم ایران ادعا کرد که پس از شلیک موشک به پایگاه‌های آمریکایی‌ها در عراق به تلافی قتل چند روز قبل قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه، به‌دست نیروهای آمریکایی در بغداد، منتظر حمله متقابل آمریکا بوده است.

گفته می‌شود در تهران از تک تک مسافران پیش از سوار شدن به هواپیما سوال شده بود که آیا پاسپورت آمریکایی دارند یا خیر، تا مبادا شهروندی آمریکایی در این قضیه کشته شده و رژیم ایران را مقابل آمریکا قرار دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم