.
.
.

طرح جایگزین قانونگذاران ارشد آمریکا برای برجام

پیشنهاد ایجاد یک «بانک سوخت هسته‌ای» منطقه‌ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

باب منندز، سناتور دموکرات ایالت نیوجرسی و رئیس کمیته روابط خارجی سنا، و لیندسی گراهام، سناتور ارشد جمهوری‌خواه ایالت کارولینای جنوبی، در مقاله‌ای برای «واشینگتن پست»، به دولت جو بایدن طرح جایگزینی برای توافق هسته‌ای موسوم به برجام با ایران، که از نظر آنها پیمانی ناکارآمد است، ارائه دادند.

این دو قانونگذار برجسته آمریکایی می‌گویند: «ما معتقدیم راهی برای سازش وجود دارد که بتواند حمایت کشورهای منطقه را جلب کند، هدف اعلام‌شدهٔ ایران مبنی بر استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای را برآورده کند، و از مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه جلوگیری کند. این راه، همانا ساختن یک بانک سوخت هسته‌ای منطقه‌ای است.»

بانک سوخت هسته‌ای

به گفته سناتورها، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال حاضر یک بانک سوخت هسته‌ای ایجاد کرده است که اعضاء بانک، در صورت ایجاد اختلال در سوخت موجودشان، می‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند. چنین طرحی را می‌توان گسترش داد تا کشورهای حوزه خلیج را هم شامل شود، به طوری که همه آنها بتوانند به هر میزان که می‌خواهند سوخت اتمی برای مصارف صلح‌آمیز دریافت کنند، به شرطی که از غنی‌سازی اورانیوم در داخل کشورهای‌شان خودداری کنند.

این دو قانونگذار که اعضای ارشد دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه هستند تاکید می‌کنند که «یک بانک سوخت هسته‌ای منطقه‌ای می‌تواند منبعی قابل اطمینان، مقرون به صرفه، و شفافِ سوخت هسته‌ای برای هر کشوری که به دنبال برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز است فراهم کند. چنین معامله‌ای شانس بیشتری هم برای جلب حمایت گستردهٔ دوحزبی در ایالات متحده خواهد داشت، که تضمین محکم‌تری به ایران درباره دوام آن می‌دهد.»

سناتورهای ارشد مقاله خود برای «واشینگتن پست» را این‌گونه خاتمه می‌دهند: «به نظر ما برای پرزیدنت بایدن این فرصت وجود دارد که به طرحی فراتر از احیاء برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بیندیشد. اگر رهبران ایران واقعاً خواهان برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز هستند، پس باید از ایجاد بانک سوخت هسته‌ای برای منطقه خلیج استقبال کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم