.
.
.

تصاوير ماهواره‌ای از ناو غرق‌شده لجستیک ارتش ایران

تصاویر دیگر نشان می‌دهد که کشتی تا حدی غرق شده و لاشه‌های آن بر روی آب شناور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سه شنبه گذشته، بقایای بدنه بزرگترین ناو لجستیک ارتش ایران «خارک»، پس از آتش‌سوزی و قبل از اینکه توسط آبهای خلیج عمان ناپدید شود در تصاویر ماهواره‌ای رویت شد. این تصاویر، توسط ماهواره‌های شرکت آمریکایی «Planet Laps» برای خدمات شهری گرفته و ثبت شد.

ناو خارک
ناو خارک

ناو پشتیبانی «خارک» متعلق به نیروی دریایی ارتش ایران که سه‌شنبه 11 خرداد، در بندر جاسک، به دلایل نامعلومی دچار حریق گسترده‌ای شده بود، بر اثر شدت آتش‌سوزی در آب‌های محدوده جاسک غرق شد.

تصاویر ماهواره‌ای عزیمت کشتی جنگی را نشان می‌دهد که در 207 متری ساحل شهر بندری «جاسک» ایران قرار دارد. اطراف کشتی را آب آلوده به روغن فرا گرفته است و بنا به گزارش قبلی «العربیه»، مقامات ایرانی آلودگی ناشی از غرق شدن کشتی را تأیید نکردند. ولی تصاویر دیگر نشان می‌دهد که کشتی تا حدی غرق شده و لاشه‌های آن بر روی آب شناور است.

به گزارش رسانه‌های ایران، 400 خدمه و کارآموز که وقوع حادثه در این کشتی حضور داشتند، نجات پیدا کردند اما 33 نفر از آنها در آتش سوزی زخمی شدند که مقامات ایرانی تاکنون علت آن را بيان نكردند.

این ناو در سال 1977 میلادی در بریتانیا ساخته و 7 سال بعد به ایران یعنی در سال 1984 تحویل داده شد.

نیروی دریایی ایالات متحده امریکا، ایران را به استفاده از مواد منفجره که معمولاً غواصان آنها را به بدنه کشتی‌ها متصل می‌کنند متهم کرد ولی تهران این اتهام را تکذیب کرد.

وقوع حوادث حریق به صورت مکرر در کشتی‌های ایرانی در دریای مدیترانه و دریای سرخ گمانه‌زنی‌ها را درباره تکرار این حادثه پس از تهدیدات متقابل تهران و تل‌آویو مخصوصا بعد از جنگ اخیر غزه، بیشر کرده است.

در ماه‌های گذشته ایران و اسرائیل بارها کشتی‌های همدیگر را مورد هدف قرار دادند و تنش میان این دو کشور شکل جنگ دریایی به خود گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم