.
.
.

آمریکا: انتظار می‌رود گفت‌وگوهای برجام به دورهای آینده ادامه یابد

مخالفت عضو برجسته کمیته روابط خارجی سنا با بازگشت هیئت آمریکائی به مذاکرات وین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز پنج شنبه 13 خرداد، گفت که دولت آمریکا انتظار دارد گفت‌وگوهای احیای برجام در وین به دور ششم و احتمالا فراتر از آن نیز کشیده شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اظهارات خود تأکید کرد که بعد از گذشت پنج دور از گفت‌وگوها، هنوز چالش‌ها و سوالاتی باقی مانده است.

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که فرستاده اتحادیه اروپا در نشست وین، چهارشنبه گذشته گفت: «امکان رسیدن به توافق در دور بعدی مذاکرات (دور ششم) که از هفته آینده برگزار خواهد شد، وجود دارد». با این وجود، دیپلماتهای ارشد خاطر نشان کردند:«تصمیمات دشوار در این گفت‌وگوها، هنوز اتخاذ نشده است».

انتقاد جیم ریش به دولت بایدن

از سوی دیگر، جیم ریش، سناتور برجسته در کمیته روابط خارجی سنا، حمله شدیداللحنی به ایران و دولت جو بایدن که تلاش می کند، دوباره به برجام برگردد، کرد. او بازداشتن بازرسان سازمان ملل و منع آنها از رسیدن به اطلاعات اصلی درباره فعالیت های هسته‌ای ایران توسط جمهوری اسلامی را «باج خواهی» رژیم تهران توصیف کرده و از دولت بایدن خواست که به گفت‌وگوهای اتمی برنگردد.

او در صفحه توییتر خود نوشت : «در حالی که دولت بایدن رییس جمهوری آمریکا به شدت تلاش می‌کند توافقنامه ناقص اتمی را نجات دهد، آژانس بین المللی انرژی اتمی، کارشکنی رژیم ایران در رسیدن بازرسان بین‌المللی به اطلاعات مهم فعالیت هسته‌ای آنها را فاش کرد».

او افزود : «ایران چهره واقعی خود در این باج‌گیری اتمی را نشان داد. نباید یک بار دیگر به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بپیوندیم».

شایان ذکر است که رافائل گروسی مدیر آژانس بین‌المللی، در آخرین گزارش خود درباره فعالیت هسته‌ای ایران، اعلام کرد که ایران نقض گسترده تعهدات خود نسبت به مواد مذکور در توافقنامه اتمی که میان این کشور و شش قدرت جهانی در سال 2015 به امضاء رسید را ادامه می‌‌دهد.


در این راستا، آژانس بین المللی انرژی اتمی تأکید کرد که جمهوری اسلامی توضیحی درباره وجود ذرات رادیواکتیو در سه سایت اتمی خود ارائه نکرده است. آژانس گزارش جداگانه‌ای درباره کشف آثار اورانیوم در سایت‌های مذکور منتشر کرد. بازرسان بین المللی هنوز منشأ این ذرات اتمی را کشف نکردند.
آژانس نگرانی خود را درباره وجود این مواد و اینکه در حال حاضر به کجا منتقل شده است بارها ابراز کرده است.

گروسی، تأکید کرد که گفت‌وگوهای فنی با ایران در این زمینه، تاکنون به نتائج مورد انتظار نرسیده است. او ضمن ابراز نگرانی، از ایران خواست، هرچه زودتر، توضیحات کافی در این زمینه را ارائه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم