گوترش: ایران به‌ دلیل بدهی از حق رای در سازمان ملل محروم شد

7 کشور به دلیل عدم پرداخت بدهی حق رای را از دست دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، شامگاه چهارشنبه 12 خرداد گفت، که ایران به‌ دلیل تأخیر در بازپرداخت بدهی‌های خود، که بیش از 16 میلیون دلار است، از حق رای دادن در مجمع عمومی محروم می‌شود.

در ماه ژانویه حق رأی هفت کشور در سازمان ملل متحد از جمله ایران به‌ دلیل عدم پرداخت حق عضویت به این نهاد به تعلیق درآمده است.

Advertisement

دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد، کشورهای، نیجر، لیبی، جمهوری آفریقای مرکزی، کنگو، سودان جنوبی، ایران و زیمبابوه کشورهایی هستند که از این پس تا زمان پرداخت حق عضویتشان، حق رأی در مجمع عمومی سازمان ملل را ندارند.

هفت کشور بدهکار

بر اساس گزارش سازمان ملل، هفت کشور به‌ دلیل ناتوانی در پرداخت تعهدات مالی به این نهاد بین‌المللی که بیش از 2 سال به تاخیر افتاده است، از حق رأی در مجمع عمومی سازمان ملل محروم شدند.

طبق ماده 19 اساسنامه سازمان ملل، کشوری که به مدت دوسال حق عضویتش را پرداخت نکند، از رأی دادن در مجمع عمومی محروم می‌شود.

بدهی ایران بالغ بر 16 میلیون و 251 هزار و 298 دلار بالغ است که نسبت به بقیه 6 کشورها، بالاترین رقم بدهی را دارد.

پس از ایران، لیبی در پرداخت بدهی به مبلغ 205،391 دلار، نیجر عضو غیر ثابت شورای امنیت، 6،733 دلار، آفریقای مرکزی 29،395 دلار، آفریقای جنوبی 22،804 دلار، زیمبابوه 81،770 دلار و کنگو برازاویا 90،844 دلار ناتوان مانده و همه این کشورها از حق رای محروم شدند.

از دست دادن حق رای

برخی کشورها مانند کومور، سومالی و «سائو تومه و پرینسیپ»، نیز مشمول ماده 19 منشور سازمان ملل هستند و دو سال حق عضویت به سازمان ملل پرداخت نکرده‌اند، اما این کشورها حق رأی در مجمع عمومی را از دست نمی‌دهند، زیرا به گفته سازمان ملل این کشورها در عدم پرداخت بدهی بی‌تقصیرند و به دلایلی خارج از توان آنها بوده است.

گفتنی است که بودجه سالانه سازمان ملل متحد، بالغ بر 3 میلیارد و 200 میلیون دلار است در حالی که تأمین هزینه سالانه ماموریت‌های صلح آمیز این نهاد بالغ بر 6.5 میلیارد دلار در نظر گرفته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم