.
.
.

پاداش 7 میلیون دلاری آمریکا برای دستگیری رهبر القاعده در شمال آفریقا

وزارت خارجه گفت همه اطلاعات داده‌ شده محرمانه خواهد ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا، روز چهارشنبه 12 خرداد اعلام کرد، برای ارائه هرگونه اطلاعات درباره مکان ابوعبیده یوسف العنابی، رهبر القاعده در شمال آفریقا و مغرب اسلامی، 7 میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.

وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه گفت، یک جزایری الاصل به نام یزید مبارک، مشهور به ابوعبیده یوسف العنابی، که در ماه نوامبر 2020 به جای عبدالملک دروکدل، به‌عنوان رهبر القاعده در شمال آفریقا و مغرب اسلامی منصوب شد، تحت پیگرد قانونی این کشور است.

عبدالمالک دروکدل، رهبر پیشین القاعده در شمال آفریقا، در ژوئن سال 2020، در شمال مالی توسط نیروهای فرانسوی کشته شد.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشینگتن برای ارائه اطلاعات درباره محل اقامت العنابی، جایزه تعیین کرده است.

این بیانیه افزود:«هر کسی که بتواند اطلاعاتی در مورد ابوعبیده یوسف العنابی، از طریق سیگنال، تلگرام یا واتس‌اپ ارسال کند پاداش خواهد داشت.» این وزارت بر محرمانه ماندن این اطلاعات تاکید کرد.

العنابی کیست؟

یزید مبارک، مشهور به ابوعبیده یوسف العنابی، پس از کشته شدن عبدالمالک دروکدل، رهبر شاخه گروه القاعده در شمال آفریقا توسط ارتش فرانسه در ژوئن گذشته، به‌عنوان رهبر جدید این گروه تعیین شد.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا درباره این فرد آمده است:«العنابی رهبر شورای عالی القاعده در مغرب اسلامی شمال آفریقا بود او همچنین عضو شوراى سازمان القاعده بوده است و به‌عنوان اولین مقام رسانه‌ای القاعده در شمال آفریقا و مغرب اسلامی شناخته می‌شد».

در این بیانیه گفته شده که العنابی از سپتامبر 2015 در لیست تروریست‌های جهانی آمریکا و از فوریه 2016 در فهرست تحریم‌های سازمان ملل متحد قرار گرفته است.

القاعده در مغرب اسلامی وفاداری بسیاری از گروه‌های تروریستی فعال در منطقه ساحلی آفریقا را به‌دست آورده است. گروه‌هایی که از سال 2017 تحت لوای گروه موسوم به «نصرة الإسلام والمسلمين» یعنی حمایت از اسلام و مسلمانان گرد آمدند و به القاعده پیوستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم