.
.
.

مشاور ارشد دولت اردوغان مامور سپاه قدس ایران

شواهد از طریق نظارت قانونی و شنودهای تلفنی، بین سال‌های2011 تا 2014 جمع‌آوری شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

«نوردیک مانیتور»، در گزارشی فاش کرد که عطا شنلیچی، مدیر بخش تحقیق توسعه و فناوری ریاست جمهوری ترکیه، عضو سپاه قدس ایران است. این نهاد، یکی از بخش‌های مهم دولت ترکیه است که درباره‌ توسعه‌ زیرساخت‌های نظامی، تصمیم‌گیری می‌کند.

به گزارش «نوردیک مانیتور»، عطا شنلیچی، 58 ساله، مدیر بخش تحقیق، توسعه و فناوری ریاست جمهوری ترکیه در صنایع دفاع، که یک نهاد عالی دولتی است که درباره تهیه تجهیزات نظامی تصمیم می‌گیرد و به توسعه زیرساخت‌های صنایع دفاعی کمک می‌کند، عضو سپاه قدس است.

شواهد جمع‌آوری شده از طریق نظارت قانونی و شنودهای تلفنی، مربوط به فاصله سالهای 2011 تا 2014، نشان می‌دهد که شنلیچی عضو سپاه قدس در ترکیه بوده و از نزدیک با حسن شعبانی، وابسته فرهنگی سرکنسولگری ایران در استانبول، کار می‌کند. شعبانی خود نیز مظنون ماموریت از سوی سپاه قدس در جریان تحقیقات پلیس ترکیه بود.

در زمانی که شنلیچی مشغول به تدریس در دانشگاه استانبول بود، تلاش کرد به همراه شعبانی، «کرسی ایران» در این دانشگاه را تأسیس کنند. هدف از تاسیس این کرسی و به راه انداختن چارچوب‌ها و طرح‌های مربوط به آن این بود تا شنلیچی و شعبانی بتوانند ده‌ها دانشجو را تحت عنوان برنامه‌های آموزشی و فرهنگی که بودجه‌شان را ایران تأمین می‌کند، به عنوان مامور سپاه قدس جذب کنند.

با این وجود، «نوردیک مانیتور» در گزارش خود آورده است که رسیدگی به پرونده این مامور سپاه قدس در ترکیه هرگز به مرحله محاکمه نرسید، چرا که دولت رجب طیب اردوغان، پس از اطلاع از این تحقیقات که مقامات ارشد دولتی را زیر نظر گرفته بود، روند تحقیقات را در فوریه 2014 متوقف کرد.

دادستان تحقیق قبل از اینکه فرصتی برای تأمین قرار بازداشت برای مظنونان و صدور کیفرخواست داشته باشد از کار برکنار شد. شنلیچی به لطف مداخله اردوغان، که ظاهرا تمایل داشت از ماموران رژیم ایران و متصدیان نیروی قدس آنها محافظت کند، توانست از دست قانون بگریزد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم