قدرت‌های اروپایی: تا حل‌وفصل موارد اختلاف با ایران توافقی در کار نیست

انتظار می‌رود که مذاکرات 10 ژوئن از سر گرفته شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نمایندگان سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه، و آلمان در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در وین، در بیانیه‌ای اعلام کردند که توافقی با ایران امضاء نخواهند کرد تا بر سر تمام جزئیات مورد گفت‌وگو توافق کنند.

به گزارش «رویترز»، انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا برای هماهنگی گفت‌وگوهای احیاء توافق هسته‌ای، روز چهارشنبه 2 ژوئن 2021، گفت که معتقد است در دور بعدی مذاکرات که هفته آینده آغاز می‌شود، توافقی حاصل خواهد شد. او به خبرنگاران گفت: «من مطمئنم كه ما در دور بعدی به توافق خواهیم رسید.»

Advertisement

با این حال، دیپلمات‌های ارشد اروپایی معتقدند که در مرحله بعدی مذاکرات، «سخت‌ترین تصمیمات در پیش است». آنها در بیانیه خود اعلام کردند: «ما در مذاکرات پیشرفت داشته‌ایم، بخش‌های مهم توافق آینده نیز تهیه شده است، اما سخت‌ترین تصمیمات هنوز در پیش روست. ما البته مبنا را بر این گذاشته‌ایم که توافقی رخ نخواهد داد تا بر سر همه چیز توافق کنیم.»

گروه «E3» با نظر به انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو در ایران افزودند: «ما همگی متوجهیم که گذار زمان به نفع هیچ کدام‌مان نیست. زمان تصمیم گیری نزدیک است. هفته آینده دوباره گرد هم خواهیم آمد.»

انتظار می‌رود که مذاکرات احیاء برجام در روز پنجشنبه 10 ژوئن از سر گرفته شود. به گفته «رویترز»، برای دست یافتن به توافق قبل از انتخابات ریاست جمهوری روز 18 ژوئن ایران، که آغازگر دوران «یک رئیس‌ جمهور تندرو» است، چنین برنامه‌ریزی زمانی تنها هشت روز فرصت دارد. برخی از دیپلمات‌ها گفته‌اند که گرچه دستیابی به توافق تا آن زمان امکان‌پذیر است، اما بعید به نظر می‌رسد.

عراقچی: دور آینده مذاکرات می‌تواند دور پایانی باشد

عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد ایران در وین هم با بیان این‌که دور بعدی مذاکرات می‌تواند دور پایانی باشد، گفت: «خیلی از هیئت‌ها امید داشتند که این دور آخر مذاکرات باشد. همانطور که قبلا گفته‌ بودم، حدس می‌زدم که ما هنوز با نقطه‌ای که یک توافق را جمع بندی کنیم، فاصله‌ داریم، البته دور هم نیستیم.»

عراقچی افزود: «در حقیقت این دور از مذاکرات، متوقف نشده، بلکه چند روزی حالت تنفس خواهد داشت تا بشود به جمع‌بندی‌های بهتری درباره مسائلی که هنوز مورد اختلاف است و راه‌حل‌هایی که پیشنهاد شده، بپردازیم.»

دور پنجم مذاکرات احیای برجام در وین بین ایران و پنج قدرت جهانی به صورت مستقیم و آمریکا به صورت غیرمستقیم پس از 9 روز گفت‌وگوهای فشرده، عصر چهارشنبه 2 ژوئن، بدون هیچ توافقی به پایان می‌رسد. قرار است دور ششم گفتگوها هفته آینده برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم