.
.
.

آمریکا: ایران همچنان در یمن نقش منفی ایفا می‌کند

معاون رئیس جمهوری یمن حوثی‌ها را بازوی مخرب ایران در منطقه دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تیم لندرینگ، فرستاده ویژه ایالات متحده آمریکا در یمن، روز چهارشنبه 12 خرداد، تأکید کرد که ایران همچنان به ایفای نقش منفی در یمن ادامه می‌دهد.

او گفت که به نظر نمی‌رسد که نقش منفی ایران در یمن کاهش یابد یا اینکه تهران گامی مثبت بردارد.

فرستاده آمریکا در دیدار با علی محسن صالح، معاون رئیس جمهوری یمن با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای تحقق صلح در یمن، بر حمایت واشینگتن از نقش سازمان ملل بین‌الملل برای دستیابی به امنیت و ثبات در یمن و منطقه تاکید کرد.

از سوی دیگر معاون رئیس جمهوری یمن با اشاره به سوء استفاده حوثی‌ها از عدم اجرای توافق‌نامه استکهلم، گفت که حوثی‌ها با بسیج مناطق تحت کنترل خود بر ادامه جنگ پافشاری می‌کنند. او حملات نظامی حوثی‌ها به استان مارب که از یک سال و نیم پیش آغاز شده است را دلیل سوء استفاده حوثی‌ها از توافق استکهلم عنوان کرد.

معاون رئیس جمهوری یمن در این دیدار، با اشاره به حمایت ایران از حوثی‌ها، گفت تهران از این گروه شبه‌نظامیان به عنوان بازوهای مخرب خود در منطقه استفاده می‌کند.

لیندرکینگ، همچنین با احمد بن مبارک، وزیر امور خارجه یمن، دیدار کرد. او تأكید كرد كه حوثی‌ها باید همه عملیات نظامی در مارب را متوقف و از اقدامات بی‌ثبات كننده در یمن خودداری كنند.

به گزارش خبرگزاری رسمی یمن، بن مبارک اظهار داشت، طفره رفتن شبه‌نظامیان حوثی از ابتکارات و تلاش‌های صلح و عدم پایبندی آنها به توافق‌های صورت گرفته باعث وخیم‌تر شدن اوضاع انسانی و افزایش رنج یمنی‌ها شد.

وزیر خارجه یمن گفت، حوثی‌ها عایدات محموله‌های سوخت را غارت کرده و از درآمد آن به جای پرداخت حقوق کارمندان طبق توافق با فرستاده دبیرکل سازمان ملل متحد، برای تأمین مالی جنگ و تقویت ماشین جنگی خود استفاده می‌کنند.

او همچنین در مورد خطر نفتکش شناور «صافر» به دلیل مخالفت شبه‌نظامیان حوثی با راه‌حل‌ها و پیشنهادهای سازمان ملل درباره انتقال آن و ممانعت آنها با ارسال تیم فنی برای ارزیابی وضعیت نگهداری این کشتی، هشدار داد.

وزیر خارجه یمن درباره پیامدهای انسانی، زیست محیطی و اقتصادی در صورت غرق شدن این کشتی نفتی بر یمن، منطقه و تأثیر آن بر خطوط حمل و نقل بین‌المللی، هشدار داد.

بن مبارک در پایان خواستار اعمال حداکثر فشار جامعه بین‌المللی بر حوثی‌ها برای پایان دادن به مشکلات انسانی در یمن شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم