آیا جنگ اتمی میان آمریکا و چین در راه است؟

چین برای نبرد با آمریکا شمار کلاهک‌های هسته‌ای خود را افزایش می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

افزایش تنش‌ها میان واشینگتن و پکن، «گلوبال تایمز»، روزنامه حزب کمونیست چین، را بر آن داشته که احتمال جنگ اتمی میان دو کشور را مطرح کرده و خواستار تقویت زرادخانه هسته‌ای چین برای مقابله با ایالات متحده آمریکا شود.

سردبیر «گلوبال تایمز» در مقاله‌اش نوشت: «ما باید برای رویارویی سنگین بین چین و ایالات متحده آماده باشیم. تعداد کلاهک‌های هسته‌ای چین باید به میزانی برسد که خیال درگیری نظامی با چین را از مخیله نخبگان ایالات متحده خارج کند.»

تظاهرات دموکراسی‌خواهانه مورد حمایت آمریکا در هنگ کنگ، مناقشه بر سر تایوان، بیماری همه‌گیر کرونا، و اتهامات آمریکا به چین بابت نسل‌کشی مسلمانان اویغور در سین‌کیانگ، دست به دست هم داده تا در سال‌های اخیر روابط آمریکا با چین را تیره و تار کند. به گزارش «نیوزویک»، اینک سخنان تقابل‌آمیز و مانورهای نظامی دو کشور باعث نگرانی در مورد آغاز یک جنگ اتمی شده است.

مقاله سردبیر «گوبال تایمز» یک روز پس از آن منتشر شد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد به سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا دستور داده است تلاش خود را برای شناسایی منشاء ویروس کرونا در آزمایشگاهی در چین افزایش دهند.

قبل از اینکه بایدن خشم چین را به خاطر تلاش برای تحقیق در مورد منشاء ویروس کرونا برانگیزد، تنش‌ها بر سر عبور یک کشتی جنگی آمریکایی از تنگه تایوان بالا گرفت. ارتش آمریكا بر این عقیده بود كه عبور كشتی ناقض نظم بین‌المللی نیست، و تعهد ایالات متحده به «اقیانوس هند و اقیانوس آرام آزاد» را نشان می‌دهد. اما چین عبور ناو آمریکایی را تهدیدی برای کنترل خود بر تایوان دانست و ایالات متحده را متهم کرد که «صلح و ثبات در منطقه را به خطر انداخته» است.

سردبیر «گلوبال تایمز» مقاله مقابله‌‌آمیز خود را با تاکید بر این به پایان برد كه افزایش ظرفیت زرادخانه هسته‌ای چین حیاتی است، زیرا تلاش‌های آمریکا برای مهار استراتژیک چین به طرزی فزاینده‌ تشدید شده است. به گفته وی، داشتن یک زرادخانه هسته‌ای بزرگ و پیشرفته «اساس بازدارندگی استراتژیک چین در برابر آمریكاست.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید