سناتور آمریکایی در سفر به اسرائیل: برجام مستحکم‌تر و بلندمدت‌تر امکان‌پذیر نیست

گراهام: نمی‌توان در باب برنامه غنی‌سازی به ایران اعتماد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

لیندسی گراهام، سناتور ارشد جمهوری‌خواه آمریکایی، در جریان سفر اخیرش به اسرائیل، با اشاره به موضع دولت جو بایدن مبنی بر اینکه پس از ورود مجدد ایران به توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام»، با این کشور توافقی «مستحکم‌تر و بلندمدت‌تر» منعقد خواهد کرد، گفت: «برجام مستحکم‌تر و بلندمدت‌تر امکان‌پذیر نیست.»

به گزارش «تایمز اسرائیل»، گراهام که در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، تاکید کرد که می‌شود از یک مسابقه تسلیحاتی هسته‌ای در خاورمیانه جلوگیری کرد، «اگر دنیا متحد باشد و در برابر ایران بایستد.» گراهام افزود که تهران «به عنوان تنبیه برای رفتارهای نادرست خود، باید احساس درد بیشتری کند.»

Advertisement

این سناتور آمریکایی روشن کرد که موضع عرب‌ها و اسرائیل درباره توافق هسته‌ای ایران یکی است. به گفته وی، همسایگان ایران یقین دارند که «نمی‌توان در باب برنامه غنی‌سازی به ایران اعتماد کرد.»

گراهام گفت که او و رابرت منندز، سناتور ارشد دموکرات، به زودی در روزنامه «واشینگتن پست» طرحی منتشر کرده و خواستار جایگزینی برای برجام خواهند شد.

او در باب جزئیات این طرح جایگزین توضیح داد: «این موضع اصلی فرانسه بود، كه ایران و عرب‌ها می‌توانند هرچقدر انرژی هسته‌ای می‌خواهند، از یک بانک بین‌المللی سوخت دریافت کنند، اما به هیچ كس در منطقه اجازه غنی‌سازی داده نشود.»

وی افزود سیاستمداران اسرائیلی که با آنها ملاقات کرده، بسیار از این ایده خرسند هستند؛ و تاکید کرد که او و منندز این ایده را به دولت بایدن ارائه خواهند کرد.

گراهام در پایان گفت: «رژیم ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است و هیچ چیزی هم مانع‌شان نمی‌شود. بدون حمایت ایران، حماس و حزب‌الله از کار می‌افتند. وقتی صحبت از تهدید علیه امنیت ملی اسرائیل می‌شود، همه راه‌ها به تهران ختم می‌شود.»

گفتنی است سه سناتور حزب جمهوری‌خواه، تد کروز از تگزاس، بیل هَگِرتی از تنسی، و لیندسی گراهام از کارولینای جنوبی، که همگی عضو «کمیته روابط خارجی سنا»ی آمریکا هستند، شامگاه یکشنبه 30 مه 2021، به اسرائیل سفر کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم