روسیه در پاسخ به اقدامات ناتو 20 واحد نظامی جدید تشکیل می‌دهد

تنش نظامی میان روسیه و ناتو بالا گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزیر دفاع فدراسیون روسیه، روز دوشنبه 31 مه 2021، اعلام کرد که در واکنش به فعالیت فزاینده نیروهای ناتو در مرزهای غربی و شمالی کشورش، ارتش روسیه امسال 20 واحد جدید در غرب این کشور تشکیل خواهد داد.

به گزارش «ای‌بی‌سی نیوز»، سرگئی شویگو این خبر را طی جلسه‌ای با مقامات ارشد ارتش روسیه اعلام کرد. وی به تعداد روزافزون پرواز بمب‌افکن‌های استراتژیک ایالات متحده در نزدیکی مرزهای روسیه، استقرار ناوهای جنگی ناتو در آب‌های اطراف روسیه، و رزمایش‌های گسترده و مکرر نیروهای اتحاد پیمان آتلانتیک شمالی اشاره کرد.

شویگو ناتو را متهم كرد كه با چنین اقداماتی «سیستم امنیتی بین‌المللی را از بین می‌برد و ما را مجبور به اقدامات متقابل می‌كند. ما تا پایان امسال، بیست واحد و تشكل نظامی دیگر در منطقه غرب تشکیل خواهیم داد.» وی افزود واحدهای نظامی در غرب روسیه امسال حدود 2000 سلاح جدید سفارش داده‌اند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز دوشنبه درباره برنامه‌های نظامی روسیه گفت که «روسیه در سال‌های اخیر، برای به‌دست آوردن توانایی‌های جدید نظامی، از سیستم‌های تسلیحاتی متعارف تا هسته‌ای، سرمایه‌گذاری سنگینی کرده است، و نشان داده که مایل است از نیروی نظامی علیه همسایگان خود استفاده کند، چنانکه در گرجستان و اوکراین (از آن استفاده) کرد.»

ماه گذشته، تجمع نیروهای نظامی روسیه در جنوب و جنوب غربی این کشور در نزدیکی مرز اوکراین نگرانی‌هایی در اوکراین و غرب ایجاد کرد. غرب در این جریان از مسکو خواست که نیروهای خود را از مرز اوکراین عقب براند.

پس از آن که مردم اوکراین، رئیس جمهوری کشورشان که تحت حمایت مسکو بود را طی تظاهراتی در سال 2014 برکنار کردند، ارتش روسیه به اوکراین حمله و شبه‌جزیره کریمه را از این کشور جدا کرد. کرملین از آن پس وزن خود را پشت سر شورشیان جدایی‌طلب هوادار روسیه در شرق اوکراین انداخته است. طی هفت سال نبرد در شرق اوکراین بیش از 14000 نفر کشته شده‌اند.

هفته پیش، پس از آنکه دولت بلاروس پرواز بین‌المللی هواپیمایی «رایان‌ایر» را به منظور دستگیر کردن یک روزنامه‌نگار مخالف دولت به زور در میسنک فرود آورد، کرملین از دولت لوکاشنکو در بلاروس که متحد روسیه است نیز حمایت کرد.

در واکنش به این قضیه، اتحادیه اروپا، که بخشی از ناتو را تشکیل می‌دهد، انحراف این پرواز را به‌عنوان هواپیماربایی محکوم و سپس اعلام کرده بود که شرکت هواپیمایی ملی بلاروس را از استفاده از حریم هوایی خود منع می‌کند، و به خطوط هوایی اروپایی نیز توصیه کرده بود از استفاده از فضای بلاروس برای پرواز اجتناب کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم