ایران قایق‌های تندروی موشک‌دار به ونزوئلا فرستاد

مكران جديدترين و بزرگ‌ترين ناوبندر نيروی دريايی ايران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مکران، ناوبندر نیروی دریایی ایران، که گمان می‌رود در سفری دور دنیا به مقصد ونزوئلاست، با خود قایق‌های تندروی موشک‌انداز و اژدردار و به احتمال زیاد موشک‌های قاره‌پیما برای تحویل به دولت ونزوئلا حمل می‌کند.

بر اساس تصاویر هوایی که به دست «موسسه دریانوردی ایالات متحده» که یک اندیشکده‌ امنیتی است رسیده، «ناو-بندرِ مکران»، که در تاریخ 28 آوریل 2021 آب‌های جنوبی ایران را به سوی آب‌های بین‌المللی ترک کرد، هفت قایق تندرو روی عرشه دارد.

«ناو-بندرِ مکران»
«ناو-بندرِ مکران»

این قایق‌های تندرو از خانواده «پِی‌کاپ» هستند که نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران در خلیج و دریای عمان از آنها استفاده می‌کند. این قایق‌ها مجهز به اژدر و موشک هستند که پیشتر برای آزار و اذیت کشتی‌های آمریکایی در آب‌های خاورمیانه استفاده شده‌اند.

به گفته موسسه دریانوردی، آخرین نوع پی‌کاپ 57 فوت طول دارد و می‌تواند دو موشک ضدکشتی و دو اژدر 12.75 اینچی حمل کند. این موشک‌ها می‌توانند از نوع «کوثر» یا «نصر» باشند، که از روی مدل‌های چینی با برد متوسط حدود 18 میل دریایی کپی‌برداری شده‌اند.

مکران
مکران

در روزهای اخیر، سه منبع آگاه نهادهای امنیت ملی ایالات متحده به وبسایت «پولیتیکو» گفتند که «ناو-بندرِ مکران» به همراه یک ناو ایرانی دیگر در آب های شرقی آفریقا به سمت جنوب در حال حرکت هستند و احتمال می‌دهند که مقصد نهایی این ناو‌ها ونزوئلا باشد.

مكران یک تانكر نفتی تغییرکاربری‌ داده‌شده است، و جديدترين و بزرگ‌ترين ناوبندر نيروی دريايی ايران است. این ناو به گونه‌ای طراحی شده که یک پایگاه دریایی متحرک برای قایق‌های کوچک و واحدهای هوابرد باشد که قادرند در هر نقطه از جهان فعالیت کنند.

گمان می‌رود که مقصود از این سفر، واگذاری فناوری موشک‌های بالستیک به ونزوئلا باشد. برخی قسمت‌های عرشه سرپوشیده‌اند، و بنابراین ارزیابی کامل بار کشتی امکان‌پذیر نیست. نیکولا مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا، صریحاً در مورد واردات اسلحه از ایران صحبت کرده است. در عین حال، نیروهای ویژه نیروی قدس سپاه پاسداران ایران هم به ارتش ونزوئلا کمک می‌کنند.

موسسه دریانوردی نتیجه می‌گیرد که قایق‌های تندروی ارسالی از ایران ممکن است هسته اصلی یک نیروی ضربتی جنگ نامتقارن دریایی برای دولت ونزوئلا را تشکیل دهند. مادورو می‌تواند از این نیرو برای برهم زدن کشتی‌رانی بین‌المللی به عنوان وسیله‌ای برای تهدید نیروهای برتر دریایی استفاده کند. مسیرهای حمل و نقل دریایی بین‌المللی که به کانال پاناما منتهی می‌شوند، از نزدیکی سواحل ونزوئلا می‌گذرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم