سفر سناتورهای جمهوری‌خواه به اسرائیل؛ بحث «پیمان ابراهیم» و تهدیدهای ایران

سناتور گراهام: «هر اتفاقی که یک سرش به ایران برسد، نه تنها برای آمریکا که برای جهان مهم است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از اعلام آتش‌بس میان اسرائیل و حماس، جمعی از قانونگذاران برجسته آمریکایی برای حصول اطمینان از استحکام «پیمان ابراهیم»، میان اسرائیل و ممالک عربی و اطمینان خاطر دادن به این کشورها در باب حمایت بی‌دریغ ایالات متحده از آنها در برابر تهدیدات ایران، عازم اسرائیل شدند.

سه سناتور حزب جمهوری‌خواه، تد کروز از تگزاس، بیل هَگِرتی از تنسی، و لیندسی گراهام از کارولینای جنوبی، که همگی عضو «کمیته روابط خارجی سنا»ی آمریکا هستند، شامگاه یکشنبه 30 مه 2021، در تلاویو فرود آمدند تا دغدغه‌های اعضاء پیمان ابراهیم را برطرف کنند.

به گزارش «نیویورک پست»، کروز توضیح داد که او این سفر را سازماندهی کرده است «تا آنچه متحدان اسرائیلی ما برای دفاع از خود نیاز دارند را بلاواسطه به ما بگویند؛ و به جامعه جهانی نشان دهیم که بی چون و چرا در کنار اسرائیل ایستاده‌ایم.»

هگرتی گفت با رهبران اسرائیل صحبت خواهد کرد تا برای تقویت «پیمان ابراهیم»، که توافق‌نامه‌ای برای عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و کشورهای عربی است که در دوران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، منعقد شد، گام‌های موثری بردارد.

سناتور تنسی افزود که او همچنین می خواهد «از نزدیک ببیند که در روزگاری که تروریست‌هایی مانند حماس و حزب‌الله و رژیم‌های حامی تروریسم مثل ایران و سوریه خاورمیانه را خطرناک‌تر کرده‌اند، ایالات متحده برای تقویت اتحاد حیاتی خود با اسرائیل چه کارهایی می‌تواند بکند.»

گراهام نیز گفت: «هر اتفاقی که یک سرش به ایران برسد، نه تنها برای آمریکا که برای جهان مهم است. بدترین اتفاق ممکن برای جهان این است که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند. دوستان عرب ما این را تحمل نخواهند کرد. آنها حتی بیشتر از اسرائیل از جانب ایران احساس خطر می‌کنند.»

وی افزود: «بنابراین امید من این است که جایگزینی برای برجام پیدا کنم که گرچه به ایران امکان تولید انرژی هسته‌ای را می‌دهد، اما جلوی دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را می‌گیرد. اگر ایران به غنی‌سازی ادامه دهد، در منطقه یک مسابقه تسلیحاتی هسته‌ای به راه می‌افتد، و این تهدیدی حیاتی برای اسرائیل و تمام دنیاست.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم