هشدار زندانیان سیاسی سابق در ایران به گردشگران خارجی: به ایران سفر نکنید

اخیرا ایران یک گردشگر فرانسوی زندانی را به جاسوسی متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جیسون رضائیان و کایلی مور گیلبرت، دو زندانی سابق در ایران، با انتشار توئيت‌هایی جداگانه از گردشگران خارجی خواستند به ایران سفر نکنند.

رضائیان در صفحه‌ توئیتر خود نوشت: «پیش از این شاید دیگران را به مسافرت به ایران تشویق می‌کردم اما حالا آن زمان به پایان رسیده است». او تاکید کرد:«سفر به ایران برای شهروندان خارجی ریسک زندانی شدن را به همراه دارد. این خطر شاید چندان زیاد نباشد اما از روی تجربه می‌گویم ارزش ریسک کردن ندارد».

گیلبرت هم در توئیتی نوشت: «مسافران خارجی باید بدانند آن‌ها هم مانند دانشجویان و روزنامه‌نگاران ایران در معرض خطر بازداشت هستند. او گفت مقامات ایران هر تصمیم برای سفر به ایران را عملی سیاسی تلقی می‌کنند. به ایران سفر نکنید».

اخیرا جمهوری اسلامی ایران بنجامین بریر، گردشگر فرانسوی را که یک سال پیش بازداشت شده بود، به جاسوسی متهم کرد. وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با رد اتهامات بریر اقدام حکومت ایران را «غیر قابل درک» خواند.

در حال حاضر، دهها شهروند با تابعیت غیر ایرانی و دو تابعیتی در ایران زندانی هستند. فعالان و سازمان‌های حقوق بشری اقدامات ایران در بازداشت و صدور احکام سنگین علیه این افراد را باج‌گیری، چانه‌زنی و کسب امتیاز در معاملات اقتصادی و بده‌ بستان‌های سیاسی با کشورهای غربی می‌دانند. اما رژیم ایران بازداشتها و یا همان گروگان‌گیری‌های‌ با انگیزه سیاسی را رد کرده و می‌گوید این افراد به اتهام‌ «جاسوسی» و «همکاری با دولتهای متخاصم» بازداشت و محکوم شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم