طرح دولت بایدن برای تسریع رسیدگی به پرونده‌های پناهجویان

خانواده‌های پناهجو در آمریکا دیگر به بازداشتگاه فرستاده نمی‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دولت جو بایدن، با ارائه یک طرح مهاجرتی جدید، به دادگاه‌های امور مهاجرت در ده شهر ایالات متحده دستور داد رسیدگی به پرونده‌های خانواده‌های پناهجویی که از مرز مکزیک وارد آمریکا می‌شوند را تسریع و تسهیل کنند.

مطابق طرح مهاجرتی جدید، این خانواده‌ها، بر خلاف دوران دو‌لت‌های قبلی، دیگر پس از عبور از مرز، توقیف نشده و در بازداشتگاه نگهداری نخواهند شد، بلکه بر اساس برنامه‌های جایگزینِ بازداشت، مورد نظارت مقامات و نهادهای مهاجرتی قرار خواهند گرفت. این طرح جدید قرار است در دنور، دیترویت، ال‌پاسو، لس‌آنجلس، میامی، نیوآرک، نیویورک، سن‌دیگو، سانفرانسیسکو، و سیاتل اجرا شود.

به گزارش «بازفیدنیوز»، دولت‌های قبلی آمریکا نیز به نوبه خود تلاش کرده بودند تا برنامه‌هایی برای تسریع رسیدگی به پرونده‌های پناهجویان طرح کنند. به عنوان مثال، دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، به دادگاه‌ها دستور داده بود هرچه سریعتر به پرونده‌های پناهجویان رسیدگی کنند. با این وجود، مقامات دولت ترامپ به قضات گفته بودند که باید رسیدگی به پرونده‌ها را در مدت زیر یک سال به اتمام برسانند.

دولت ترامپ همچنین قضات را مجبور کرده بود تا به سهمیه سالانه پناهجویی اکتفا کرده و پس از تکمیل ظرفیت، باقی پناهجویان را بدون بررسی پرونده‌شان و در نظر گرفتن وضعیت‌شان رد کنند. طبق گفته «موسسه امور مهاجرت»، تنها تا سال 2019 تحت فرمان مهاجرتی ترامپ، قضات به صورت غیرحضوری حکم اخراج 80٪ از خانواده‌های پناهجو از آمریکا را صادر کرده بودند.

به گفته یک مقام وزارت امنیت داخله آمریکا، مقامات دولت بایدن ادعا می‌کنند که طرح جدیدشان با طرح ترامپ متفاوت است. آنها می‌گویند که برای کمک به خانواده‌های پناهجویان برنامه‌های مدون دارند، و به آنها خدمات پشتیبانی ارائه می‌کنند، و با وکلا و دیگر ارائه‌دهندگان خدمات حقوقی رایگان برای تسهیل استفاده مهاجران از امکانات قانونی همکاری نزدیک می‌کنند. گفتنی است که توانایی مهاجران برای استخدام وکیل، اغلب بر نتیجه نهایی پرونده‌های‌شان تاثیر جدی می‌گذارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم