پاریس اتهام جاسوسی به گردشگر فرانسوی را «غیر قابل درک» خواند

بنجامین بریر به «جاسوسی» و «تبلیغ علیه نظام» متهم شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه فرانسه، روز یکشنبه 9 خرداد، در بیانیه‌ای، اقدام دستگاه قضایی ایران در صدور «قرار مجرمیت» برای بنجامین بریر، شهروند فرانسوی زندانی در ایران را «غیر قابل درک» توصیف کرد.

سعید دهقان، یکی از وکلای مدافع بنجامین بریر، روز گذشته به نقل از دادستان پرونده، گفته بود که موکلش به اتهام «جاسوسی و تبلیغ علیه نظام» محاکمه خواهد شد.

Advertisement

به گفته دهقان، بریر از دو‌ اتهام دیگر «افسادفی‌الارض» و «شرب‌خمر»، که پیشتر علیه‌ او مطرح شده بود، تبرئه و قرار منع تعقیب برای این دو اتهام صادر شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، در ماه مارس 2021، تایید کرد که بریر از حمایت کنسولی بهره می‌برد و سفارت این کشور در تهران «با او مرتبا در تماس است».

به گفته دهقان، بریر 35 ساله، حدود یک سال پیش در ایران پس از به پرواز در آوردن یک پهباد «هلی‌کم» معمولی برای عکاسی در دشت‌های نزدیک مرز ایران و ترکمنستان بازداشت شد و هم‌اکنون در زندان وکیل‌آباد مشهد به سر می‌برد.

او به‌دلیل «عکس‌برداری از مناطق ممنوعه» و همچنین طرح سوال در شبکه‌های اجتماعی که چرا حجاب در جمهوری اسلامی «اجباری» است ولی در سایر کشورهای اسلامی «اختیاری»، به «تبلیغ علیه نظام» متهم شده است.

بلاندین بریر، خواهر این زندانی فرانسوی، در روزهای اخیر در نامه‌ای سرگشاده که توسط هفته نامه فرانسوی Le Point منتشر شد، از امانوئل مكرون، رئیس جمهوری فرانسه خواست تا اقدام‌های لازم برای آزادی برادرش را فراهم کند.

وی اتهامات علیه بنجامین بریر را «بی اساس» خواند و گفت برادرش به «ابزاری برای مذاکره» تبدیل شده است.

در حال حاضر، دهها شهروند با تابعیت غیر ایرانی و دو تابعیتی در ایران زندانی هستند. فعالان و سازمان‌های حقوق بشری اقدامات ایران در بازداشت و صدور احکام سنگین علیه این افراد را باج‌گیری، چانه‌زنی و کسب امتیاز در معاملات اقتصادی و بده‌ بستان‌های سیاسی با کشورهای غربی می‌دانند. اما رژیم ایران بازداشتها و یا همان گروگان‌گیری‌های‌ با انگیزه سیاسی را رد کرده و می‌گوید این افراد به اتهام‌ «جاسوسی» و «همکاری با دولتهای متخاصم» بازداشت و محکوم شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید