آمریکا حرکت دو ناو ایران به مقصد احتمالی ونزوئلا را رصد می‌کند

هدف ایران از اعزام این ناوها به سمت نیم‌کره غربی به یک معما تبدیل شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گفته منابع آگاه، نهادهای امنیت ملی ایالات متحده، حرکت دو ناو ایران به مقصد احتمالی ونزوئلا را رصد می‌کنند.

وب‌سایت آمریکایی «پولیتیکو»، اعزام این دو ناو، در این برهه زمانی که روابط ایالات متحده و ایران «پر تنش» است را اقدامی «تحریک آمیز» توصیف کرده است.

سه منبع آگاه که نخواستند نامشان فاش شود به «پولیتیکو» گفته‌اند «ناو-بندرِ مکران» به همراه یک ناو دیگر ایران در آب های شرقی آفریقا به سمت جنوب در حال حرکت هستند.

این منابع گفتند مقام‌های آمریکایی به طور قطع از مقصد کشتی‌های ایرانی اطلاع ندارند، اما گمان می‌کنند در نهایت این ناو‌ها به مقصد ونزوئلا در حرکت باشند.

«ناو-بندرِ مکران» یک نفتکش تغییر کاربردی داده شده است که به ناو جنگی تبدیل شده و از نظر طول و گنجایش حجمی، بزرگترین ناو نیرو دریایی ایران به شمار می‌رود. این ناو 755 فوت (حدود230 متر) طول دارد و گفته می‌شود که ظرفیت حمل شش تا هفت هلیکوپتر و هواپیمای بدون سرنشین را دارد. این ناو همچین می‌تواند به‌عنوان سکویی برای جنگ‌ الکترونیکی و ماموریت‌های عملیات ویژه مورد استفاده قرار گیرد.

این منابع به «پولیتیکو» گفته‌اند هدف ایران از اعزام این ناوها به سمت نیم‌کره غربی به یک معما تبدیل شده است و محموله‌های آنها نیز مشخص نیست.

دو کشور ایران و ونزوئلا که هر دوی آنها با تحریم‌های سنگین ایالات متحده روبرو هستند، طی چند سال اخیر روابط نزدیک و همکاری‌های مختلفی از جمله تبادل بنزین تا پروژه‌های مشترک کارخانه‌های تولید خودرو و سیمان داشته‌اند.

به گفته یکی از منابع آگاه، مقام‌های ارشد دولت نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا به او توصیه کرده‌اند که استقبال از ناوهای جنگی ایران «اشتباه» خواهد بود.

«پوالیتیکو» می‌نویسند، اما مشخص نیست که آیا مادورو به این هشدار توجه کرده است یا نه. چرا که به‌گفته یکی از منابع آگاه به نقل از مقام‌های ارتش آمریکا، ناوها روز پنج‌شنبه یک بار مسیر را دور زدند و تعییر مسیر دادند اما روز جمعه، بار دیگر به مسیر قبلی بازگشتند و به سمت جنوب در حال حرکت هستند.

طی چند روز گذشته به قانونگذاران کنگره که به حساس‌ترین اطلاحات محرمانه دسترسی دارند، اطلاع داده شده که این ناوهای ایرانی احتمالا به سمت ونزوئلا در حرکت باشند، اما این احتمال هم وجود دارد که آنها مقصد خود را تغییر دهند.

به گفته «پولیتیکو»، صرف حضور ناوهای جنگی ایرانی در حیاط خلوت آمریکا، چالشی برای اقتدار ایالات متحده در منطقه است و احتمالاً بحث در واشینگتن در مورد تصمیم جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، برای آغاز مجدد مذاکرات با تهران را ملتهب کند.

وزارت خارجه ونزوئلا، نمایندگی ایران در سازمان ملل، کاخ سفید و پنتاگون تا کنون از اظهار نظر در این باره خودداری کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید