پیش‌نویس بیانیه مشترک آمریکا و اروپا علیه اقدامات «خصمانه» روسیه

پیش‌نویس بیانیه بر رویکرد مقابله آمریکا و اروپا با روسیه و چین تاکید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا و ایالات متحده، روز یکشنبه 8 خرداد، خواستار تصویب بیانیه مشترکی درباره رفتار منفی و اقدامات «خصمانه» روسیه شدند.

در این پیش‌نویس، دو طرف آمریکایی و اروپایی قرار است که به طور مشترک اعلام کنند که در برابر هر گونه اقدام «خصمانه» از سوی روسیه، قاطعانه واکنش نشان خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری «بلومبرگ»، بروکسل پیش‌نویس این بیانیه مشترک را به واشینگتن ارسال و پیشنهاد کرده است که آن را یک روز پس از دیدار پیش‌بینی شده ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در ژنو، تصویب کند.

کاخ سفید پیشتر اعلام کرده بود، جو بایدن، در 16 ژوئن با ولادیمیر پوتین در ژنو دیدار خواهد کرد.

از زمان روی کار آمدن بایدن، این اولین دیدار دو رئیس جمهوری روسیه و ایالات متحده آمریکا خواهد بود.

تنش‌ها میان واشینگتن و مسکو در ماههای گذشته در پی تحریم‌های متقابل و اتهامات مقامات دو کشور به همدیگر افزایش یافته است.

به گفته «بلومبرگ»، در پیش‌نویس بیانیه مشترک، بر اتحاد ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا در رویکرد‌ اصولی خود در قبال روسیه تاکید شده است .

طبق این گزارش، اتحادیه اروپا و آمریکا به آنچه در بیانیه مشترک «ادامه رفتارهای منفی و اقدامات خصمانه» روسیه توصیف کردند، قاطعانه پاسخ خواهند داد.

انتظار می‌رود دو طرف اروپایی-آمریکایی در این بیانیه، مخالفت خود را با آنچه که سرکوب جامعه مدنی، مخالفان و رسانه‌های مستقل در روسیه توصیف کردند، اعلام کنند.

در پیش‌نویس بیانیه همچنین آمده است که اتحادیه اروپا و ایالات متحده بر همکاری مشترک خود برای مقابله با چین تأکید می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید