جزئیات سفر رئیس سازمان اطلاعات مصر به تل‌آویو برای آتش‌بس دائم

قاهره: به گروه‌های فلسطینی اجازه نمی‌دهیم با حمایت ایران تنش‌زایی کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع شبکه «العربیه» روز یکشنبه 30 مي 2021 گزارش کردند که مصر پیشنهاد برگزاری نشست صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها را مطرح کرده و از گروه‌های فلسطینی خواسته پرتاب موشک به سوی اسرائیل را متوقف کنند.

براساس این گزارش‌ها عباس کامل، رئیس سازمان اطلاعات مصر که به تل‌آویو سفر کرده، از اسرائیل خواست روند شهرک‌سازی و اخراج فلسطینی‌ها را متوقف کند. او همچنین پیشنهاد توافق توقف درگیری با نظارت بین‌المللی را هم مطرح کرد.
به گفته منابع «العربیه» قاهره از تل‌آویو خواست عملیات ترور رهبران حماس را متوقف کند. اسرائیل هم در مقابل خشم خود از حماس به دلیل مشارکت مستقیم ایران و حزب‌الله در جنگ اخیر را اعلام کرد.
رئیس سازمان اطلاعات مصر در این سفر، برنامه پیشنهادی کشورش برای تبادل اسرا بین حماس و اسرائیل را مطرح کرد و گفت که تل‌آویو از قاهره می‌خواهد روند اجرای تبادل اسرا را تسریع کند. تل‌آویو کاهش گستره محاصره بر غزه را مشروط به نهایی شدن توافق تبادل اسرا کرد.
منابع «العربیه» گزارش کردند قاهره از تل‌آویو خواسته در توافق تبادل اسرا امتیازاتی بدهد. این امتیازات شامل امکان انتخاب اسامی فلسطینی‌هایی که آزاد می‌شوند، یک بندر، کاهش گستره محاصره غزه و اجازه ورود کالا است.


یک منبع فلسطینی به «العربیه» گفت که رئیس سازمان اطلاعات مصر خواستار حضور نماینده غزه در دیدار با مقامات فلسطینی شد.
قاهره به گروه‌های مسلح غزه این پیام را ابلاغ کرده که اجازه نخواهد داد که آنها با استفاده از حمایت ایران تنش‌زایی کنند.
از سوی دیگر گروه‌های فلسطینی و از جمله حماس خواستار مشارکت در روند بازسازی نوار غزه شدند.
عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر روز یکشنبه گفت که یک هیات امنیتی بلندپایه را به اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی فرستاده تا موضوع تثبیت آتش‌بس و بازسازی را با دو طرف به بحث و گفتگو بگذارد.
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین هم روز یکشنبه رئیس سازمان اطلاعات مصر و هیات همراه او را به حضور پذیرفته و با آنها درباره توقف کامل در گیری‌ها در قدس، کرانه باختری و غزه و همچنین موضوع بازسازی و گفتگوهای فلسطینی تبادل نظر کرد. عباس در این دیدار از تلاش‌های مصر به رهبری عبدالفتاح السیسی برای حمایت از ملت فلسطین تقدیر و تشکر کرد.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید