بایدن دستورات ترامپ برای استخراج نفت از سوریه را لغو کرد

ترامپ در آوریل 2020 به شرکت «دلتا کرسنت انرژی» اجازه داد نفت سوریه را استخراج کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که قوانین وزارت خزانه‌داری ایالات متحده به دلیل تحریم‌ها، بیشتر شرکت‌های آمریکائی را از داد و ستد با سوریه منع کرده‌است، یک منبع نزدیک به دولت فعلی آمریکا اعلام کرد جو بایدن تصمیم گرفت، معافیتی که دولت پیش از او برای یک شرکت آمریکائی جهت استخراج نفت در مناطق شرق سوریه در نظر گرفته بود را لغو کند.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق متعهد شده بود که «به تولید نفت در این منطقه» ادامه دهد. بر این اساس شرکت «دلتا کرسنت انرژی» را از قانون تحریم‌های آمریکا معاف کرد. این معافیت در آوریل 2020 صادر شد، یعنی یک ماه بعد از اینکه ترامپ اعلام کرد، برای حفظ سود حاصل از فروش نفت، نیروهای آمریکائی در این منطقه باقی خواهند ماند. اما اکنون بایدن می‌گوید که سیاست خارجی «مبتنی بر کسب منافع نفتی» دولت پیشین، سیاست خارجی دولت او نیست. از این رو رئیس‌جمهوری جدید ایالات متحده، استفاده از ارتش آمریکا برای استخراج نفت سوریه را عملی مناسب و شایسته نمی‌داند.

شرکتی برای اداره بقایای نفت سوریه

شرکت «دلتا کرسنت انرژی» در سال 2019 بوسیله «جمیز کاین»، سفیر آمریکا در دانمارک در زمان ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش و همکاری «جمیز ریس»، افسر بازنشسته نیروهای ویژه «دلتا» و جان دوریر جونیور، مدیر اجرائی سابق شرکت «گلف ساندرز پترولیم» در کشور بریتانیا تأسیس شد.
محل فعالیت این شرکت در شمال شرق سوریه، در جائی که اندک تأسیسات باقی مانده از صنعت نفت سوریه در آن مستقر است، قرار دارد. این شرکت همچنین تنها تکیه‌گاه واردات منطقه خودمختار کُردها به‌شمار می‌رود که علی‌رغم هرج و مرج در این منطقه، هنوز به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
در این میان با وجود اخبار منتشر شده درباره تصمیم جدید بایدن، اما این شرکت می‌گوید که اوامری از وزارت خزانه‌داری آمریکا دریافت نکرده‌است که نشان دهد، مجوز فعالیتش که قرار بود در آوریل گذشته به پایان برسد، تمدید نشده‌است.
شایان ذکر است که وزارت دفاع آمریکا پنتاگون در فوریه گذشته اعلام کرد که نیروهایش در سوریه برای مبارزه با داعش آنجا هستند و نه حفاظت از چاه‌های نفت منطقه. از این رو تنها یک مأموریت دارند و آن مبارزه با داعش است. این بیانیه نشان می‌دهد که پنتاگون چارچوب اهدافی که قبلاً ترامپ برای آن در سوریه تعیین کرده بود را تغییر داده‌است.
همچنین فعالیت شرکت‌های آمریکائی در کشور سوریه، شامل قانون تحریم دولت سوریه موسوم به «قیصر» می‌شود که شرکت «دلتا کرسنت انرژی» با تصمیمات جدید جو بایدن، از آن مستثنی نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید