ائتلاف بین‌المللی: نیروهای عراقی رهبری جنگ با داعش را بر عهده دارند

«به شکست داعش، آموزش نیروهای عراقی و ایجاد ثبات در منطقه متعهدیم»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش به رهبری ایالات متحده آمریکا، تاکید کرد که مأموریت این ائتلاف برای شکست «داعش» در عراق از نبرد مستقیم به پشتیبانی، مشاوره و آموزش نیروهای این کشور تغییر یافته است.

واین موراتو، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی، روز یکشنبه 9 خرداد، در بیانیه‌ای گفت:«مأموریت ائتلاف تغییر نکرده است ما به دعوت رسمی دولت بغداد برای ریشه‌کن کردن داعش و بقایای آن در مناطقی از عراق و سوریه همچنان حضور خواهیم داشت».

او افزود: «ائتلاف به ارائه خدمات اطلاعاتی، نظارتی، تجسسی، لجستیکی، مشاوره و کمک با هدف توانمندسازی نیروهای امنیتی عراق در سطح عملیاتی و استراتژیک ادامه می‌دهد».

ائتلاف بین‌المللی همچنین تاکید کرد، نیروهای عراقی رهبری جنگ با داعش را برعهده دارند.

سخنگوی ائتلاف با اشاره به اینکه نیروهای عراقی اکنون با موفقیت کامل و به طور مستقل با به‌کارگیری همه فناوری، نبرد علیه داعش را رهبری می‌کنند، خاطرنشان کرد: «مأموریت ائتلاف برای شکست داعش در عراق از وظیفه نبرد مستقیم به سمت پشتیبانی از نیروهای این کشور از طریق ارائه مشاوره و آموزش در سطح بسیار بالا و بدون مشارکت در نبردهای زمینی، تغییر یافته است».

او با تاکید کرد بر اینکه ائتلاف به نظارت خود بر برنامه صندوق کمک‌های مالی جهت آموزش و تجهیز نیروها برای مبارزه با داعش ادامه خواهد داد، خاطرنشان کرد، ایالات متحده به ارائه تجهیزات و خدمات آموزشی، تعمیر زیرساخت‌ها، تامین سلاح‌ و مهمات به نیروهای امنیتی عراق ادامه خواهد داد.

موراتو افزود: «نیروهای امنیتی عراق و ائتلاف در مبارزه با تروریسم شریک هستند. نیروهای عراقی دارای هدفی مشترک با نیروهای ائتلاف هستند. هر دو به شکست داعش و بقایای آن و ایجاد ثبات در منطقه متعهد هستند».

پیش از این، رسانه‌های عراقی گزارش داده بودند که ائتلاف بین‌المللی، مهمات و سلاح‌هایی به ارزش 204،636 دلار که در پایگاه هوایی عین الاسد بود به نیروهای عراقی تحویل داده است.

در بیانیه‌ای ائتلاف که نسخه‌ای از آن را خبرگزاری رسمی عراق (واع) منتشر کرد، آمده است:«نیرویی از لشکر بیستم پیاده‌نظام ارتش عراق تجهیزات و اسلحه‌ای به ارزش 204636 دلار آمریکایی از نیروهای ائتلاف بین‌المللی دریافت کرده است.»

ائتلاف بین‌المللی افزود: «این تجهیزات با هدف حمایت از نیروهای عراق و پشتیبانی از آنها در ماموریت خود برای شکست داعش تحویل داده است. این اسلحه به‌عنوان بخشی از کمک‌های لوجستیکی که برای آموزش و تجهیز نیروهای عراقی برای مبارزه با داعش نظر گرفته شده است».

داعش در سال 2014، بخش‌های وسیعی از خاک عراق و سوریه را اشغال کرد اما با تشکیل ائتلاف بین‌المللی این گروه شهرهای موصل در عراق و الرقه در سوریه را از دست داد و اغلب نیروهایش کشته یا اسیر و یا به صحرای الانبار متواری شدند.

هفته گذشته، مقامات عراقی از دستگیری یک گروه تروریستی وابسته به داعش در استان بابل خبر دادند. این گروه برای انجام فعالیت تروریستی در جنوب بغداد خود را آماده می‌کردند.

رسانه امنیتی عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد، نیروهای آژانس اطلاعات و تحقیقات فدرال وابسته به وزارت کشور، موفق به بازداشت یک هسته تروریستی 8 نفره وابسته به داعش شدند.

نیروهای امنیتی عراق همچنین هفته گذشته طرح یک حمله به کاروان‌های حمل تجهیزات لجستیکی به نیروهای ائتلاف بین‌المللی علیه داعش در استان ذی قار را خنثی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید