تحقیقات کنگره: چین به فروش فناوری موشک‌های هسته‌ای خطرناک به ایران ادامه می‌دهد

دولت چین از طریق شرکت‌های خصوصی به این فعالیت‌ها ادامه می‌دهد.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرویس تحقیقات کنگره آمریکا CRS، در گزارشی گفته که چین به فروش فناوری و موشک‌های هسته‌ای خطرناک در سراسر جهان، به طور عمده به کره شمالی و ایران ادامه می دهد.

به گزارش روزنامه «واشینگتن‌ تایمز» تحقیقات کنگره نشان می‌دهد که دولت چین ظاهرا دخالت مستقیم در گسترش سلاح‌های هسته‌ای و فروش سیستم‌های موشکی را متوقف کرده است اما در واقع به طور غیر مستقیم و از طریق برخی موسسات و شرکت‌های خصوصی وابسته، به این فعالیت‌ها ادامه می‌دهد.

در ادامه این گزارش آمده است: «شركت‌ها و افراد مستقر در چین به صادرات كالاهای مربوط به قطعات موشکی و ابزار هسته‌ای، به ویژه به ایران و كره شمالی ادامه می دهند.»

تمرکز اخیر چین بر گسترش چنین سلاح‌هایی، به نگرانی‌ها از دستیابی این کشور به‌فناوری هسته‌ای با منشأ آمریکایی افزوده است. سرویس تحقیقات کنگره آمریکا گفته که گزارش سالانه وزارت امور خارجه در سال 2018 در مورد منع گسترش تسلیحات، به جزئیات فعالیت‌های غیرقانونی چین در این زمینه پرداخته است.

دولت چین دست داشتن در فعالیت‌های گسترش تسلیحات را رد کرده و اصرار دارد که از مکانیزم‌های بین المللی کنترل سلاح و منع گسترش تسلیحات پشتیبانی می‌کند.

در این گزارش، براساس اطلاعات کاملاً طبقه‌بندی شده، شرکت‌های چینی در سال 2018 قطعات موشکی ممنوع‌شده موشکی توسط «سیستم کنترل فناوری موشکی (MTCR)» که یک توافقنامه تسلیحاتی بین المللی غیررسمی است را به ایران، کره شمالی، سوریه و پاکستان عرضه کردند.

در این گزارش آمده است که پکن به درخواست‌های دولت ایالات متحده برای متوقف کردن فروش این اسلحه بی‌توجهی کرد.

گفتنی است تحریم هایی در ماه نوامبر گذشته علیه دو شرکت چینی به دلیل انتقال فناوری و اقلام حساس به برنامه موشکی ایران اعمال شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید