بایدن خواستار تحقیق درباره منشاء ویروس کرونا در چین شد

دستور تحقیقات جامع 90 روزه توسط نهادهای اطلاعاتی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آن که مقامات اطلاعاتی آمریکا به کاخ سفید اطلاع دادند که شواهدی بررسی‌نشده در دست دارند که نیاز به تجزیه و تحلیل رایانه‌ای دارد و ممکن است بالاخره راز انتشار ویروس کرونا را روشن کند، پرزیدنت بایدن دستور تحقیقات جامع 90روزه در این باره را صادر کرد.
تحقیقات ریاست‌جمهوری روی این موضوع تمرکز خواهد کرد که آیا ویروس کرونا به طور تصادفی از آزمایشگاهی در شهر ووهان چین به بیرون درز کرده یا خیر. پیشتر، سازمان اطلاعاتی یکی از کشورهای متحد آمریکا اطلاع داده بود که سه کارمند آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان در پاییز سال 2019 با علائم جدی مشابه آنفولانزا در بیمارستان بستری شده بودند.
به گزارش «نیویورک تایمز»، مقامات آمریکایی می‌گویند که در این تحقیق 90روزه، روی داده‌های علمی و داده‌های جاسوسی/اطلاعاتی به یک اندازه حساب خواهند کرد.

در همین راستا، دولت بایدن در تلاش است تا رویکرد تخصصی علمی «شورای اطلاعات ملی» - که سازمانی امنیتی است – را ارتقاء دهد. مقامات ارشد دولت به آژانس‌های جاسوسی گفته‌اند كه بخش‌های علوم آنها نقش برجسته‌ای در تحقیقات پیش رو خواهد داشت.
در عرصه بین‌المللی، پرزیدنت بایدن سرسختی چین در عدم همکاری با سازمان بهداشت جهانی را مورد انتقاد قرار داد. دولت چین پیشتر از همکاری بیشتر با «سازمان بهداشت جهانی» برای تحقیق در این باره سر باز زده بود.

یک مقام دولت بایدن گفت که اگر تحقیقات جدید به پاسخ قابل ملاحظه‌ای نرسد، دلیلش شفاف نبودن دولت چین است.
به گفته «نیویورک تایمز»، ظاهرا دولت بایدن از موضع‌گیری علنی در برابر دولت چین در باب موضوع ویروس کرونا دو هدف را دنبال می‌کند: یکی اینکه به پکن فشار بیاورد تا رفتارش را تغییر دهد؛ دیگری اینکه دستگاه‌های اطلاعاتی-امنیتی کشورهای متحد آمریکا را تشویق کند تا روی موضوع نشت ویروس کرونا از آزمایشگاه چینی تمرکز کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید