سرنوشت زندانیان دوتابعیتی در سایه مذاکرات برجام

تهران از این زندانیان به عنوان یک «ابزار سیاسی» در مذاکرات استفاده می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خانواده‌های زندانیان دوتابعیتی در ایران نگران هستند که آزادی اعضای خانواده‌شان مشمول مذاکرات دولت جو بایدن با مقامات ایران برای بازگشت به توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» نشود.

به گزارش «سی‌ان‌ان»، این نگرانی‌های عمیق چندان هم بی‌اساس نیستند. نهادهای امنيتی ایران معمولاً دستگیرشدگان دوتابعیتی را به «جاسوسی» و «همکاری با دولت‌های متخاصم» متهم می‌کند. سازمان‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند تهران از این زندانیان به عنوان یک «ابزار سیاسی» در مذاکرات استفاده می‌کند.
اولین مورد آزادی زندانیان دوتابعیتی از ایران در سال 2016 اتفاق افتاد، یعنی بلافاصله پس از آنکه دولت اوباما برجام را با ایران امضا کرده بود. با این وجود، طی شش سال گذشته تنها تعدادی انگشت‌شمار از زندانیان آمریکایی از ایران آزاد شده اند، و بیشترشان آنجا مانده‌اند.
با نظر به اینکه دولت بایدن در حال مذاکره با مقامات ایران در وین به منظور احیای برجام است، اینک خانواده‌های زندانیان دوتابعیتی از دولت بایدن خواهان این هستند که اعضای خانواده‌های آنها را فراموش نکند، و بدون اینکه آزادی‌شان را فراهم آورد مجدداً وارد توافق هسته‌ای با رژیم ایران نشود.
دولت بایدن تا به حال نگفته كه در حال مذاكره مستقیم با رژیم ایران بر سر زندانیان آمریكایی است؛ اما گفته مذاكرات را به طور «غیرمستقیم و فعال» دنبال می‌کند. یک مقام ارشد وزارت امور خارجه در اوایل ماه جاری گفت که مساله زندانیان به طور جداگانه از مذاکرات برجام مورد بررسی قرار می‌گیرد. اما برخی نشانه‌ها وجود دارد مبنی بر اینکه مقامات آمریکایی در وین به طور موازی این دو موضوع را دنبال می‌کنند.
در اوایل سال جاری، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «اولویت ما بازگرداندن شهروندان آمریکایی‌ - یا بهتر است بگوییم گروگان‌های آمریكایی - که رژیم ایران بی‌خود و بی‌جهت بازداشت کرده به خانه‌شان در ایالات متحده است.»
رابرت مالی، فرستاده ويژه آمريكا در أمور ايران، اخیرا گفت: «ما زندانیان دوتابعیتی را فراموش نمی‌كنيم. هر اتفاقی که حول محور هسته‌ای رخ دهد، چه موفق بشویم و چه شکست بخوریم، هدف ما بازگرداندن آنها به خانه است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید