رزمایش دریایی بزرگ ناتو در نزدیکی آب‌های روسیه

این رزمایش با هدف آماده‌سازی ناتو در جابجایی نیرو و امدادرسانی انجام می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در یکی از بزرگترین رزمایش‌های نظامی دریایی ناتو که منطقه‌ای به وسعت اقیانوس اطلس، اروپا و دریای سیاه را شامل می‌شود و اقدامی تنش‌آمیز در برابر روسیه توصیف شده است، هزاران سرباز، به همراه ده‌ها کشتی جنگی و هواپیمای نظامی مشارکت کردند.

هدف این رزمایش که «Steadfast Defender 21» نامگذاری شده شبیه‌سازی واکنش ناتو در صورت تعرض به یکی از 30 کشور عضو این پیمان دفاعی عنوان شده است. این رزمایش همچنین برای افزایش توانایی ناتو در جابجایی نیرو و حفظ خطوط امداد و نجات تدارک دیده شده است.

این رزمایش، پس از آن انجام می‌شود که روسیه در اقدامی تنش آمیز ماه گذشته هزاران نیرو به مرزهایش با اوکراین گسیل کرد.

با این حال فرماندهان عالی رتبه ناتو تاکید کرده‌اند رزمایش کنونی که با حضور 9000 سرباز از 20 کشور در حال انجام است، به طور مشخص روسیه را مورد هدف قرار نمی‌دهد بلکه اقدامی برای آزاد نگه داشتن دریانوردی در دریای سیاه است.

رزمایش‌های گسترده دریایی ناتو (آسوشیتدپرس)
رزمایش‌های گسترده دریایی ناتو (آسوشیتدپرس)

ناتو آماده است

«ینس استولتنبرگ»، دبیر کل ناتو تاکید کرد رزمایش کنونی پیامی به این مضمون برای تمام دشمنان ارسال می‌کند مبنی بر این که ناتو کاملا آماده است.

او که از روی عرشه یک ناو بریتانیایی با خبرگزاری «اسوشیتدپرس» گفتگو می‌کرد، افزود که ناتو آماده دفاع از هم‌پیمانان خویش است و این رزمایش توانایی ناتو در جابجایی نیرو و ساز و برگ نظامی از طریق اقیانوس اطلس و اروپا را به نمایش گذاشت.

دبیر کل ناتو همچنین از تمایل ناتو برای گفتگو با روسیه سخن گفت و ابراز داشت چالش اصلی آن است که روسیه به ابتکار عمل‌ کشورهای غربی برای دیدار و گفتگو درباره مشکلات فی‌مابین پاسخ نداده است.

گفتنی است که آمریکا و متحدانش در سال‌های گذشته نیرو و تجهیزات نظامی گسترده‌ای در استونی، لتونی، لیتوانی و لهستان مستقرکردند تا به این کشورهای همجوار روسیه اطمینان بدهند در صورت هر گونه تعرض در کنار آنها خواهند بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید