دیپلمات‌های اروپایی: ایران جدیتی در مذاکرات وین به خرج نمی‌دهد

لیست تحریم‌ها و بازگشت ایران به تعهدات برجامی از موانع مذاکرات هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دور پنجم مذاکرات اتمی وین، جمعه 7خرداد میان ایران و کشورهای حاضر در برجام از یک سو و میان آمریکا و دیگر حاضران در توافق هسته‌ای بجز ایران از سویی دیگر ادامه یافت.

طبق نظر منابع نزدیک به تیم‌های اروپایی مذاکره کننده در وین، «لیست نهایی تحریم‌»هایی که ایران مایل به لغو آنهاست و موضوع چگونگی «بازگشت ایران به تعهدات برجامی» کماکان دو موضوع چالشی در مذاکرات کنونی هستند.

ایران طی دو سال اخیر با شتاب زیادی تعهدات برجامی خود را کاهش داد. برخی فعالیت‌های اتمی که ایران در حال حاضر به انجام آنها اقدام می‌کند فعالیت‌هایی هستند که طبق برجام قرار بود حدود 10 سال دیگر به انجام آنها اقدام کند.

افزون بر آن مذاکره کنندگان اروپایی اصرار دارند پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران و قبل از پایان مهلت یک ماهه توافق اخیر میان تهران و آژانس مذاکرات را به نتیجه برسانند. در حالی که طبق گفته دیپلمات‌های اروپایی ایران جدیتی در این زمینه نشان نمی‌دهد و بیشتر به دنبال کسب منافع یک جانبه از مذاکرات است.

نشست کمیسیون مشترک برجام در وین (آرشیوی)
نشست کمیسیون مشترک برجام در وین (آرشیوی)

در همان حال و به گفته برخی منابع خبری، همزمان با گفتگوهای اتمی وین «درصد بالای غنی‌سازی اورانیوم» و موضوع «پیدا شدن آثار اورانیوم غنی‌شده در دو سایت» که پیش از آن از سوی حکومت ایران به آژانس اعلام نشده بود از موضوعات مبهم و مهم پیرامون برنامه هسته‌ای ایران شده است.

در همین زمینه، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در اظهاراتی پس از تمدید توافق با ایران اعلام کرده بود که غنی‌سازی 60 درصدی برای مصارف نظامی است.

او همچنین عدم پاسخگویی حکومت ایران در مورد آثار اورانیوم پیدا‌ شده در دو سایت اعلام‌ نشده با آژانس را مشکل بزرگی در مذاکرات اتمی وین به‌شمار آورد.

گروسی گفته موضوع اهمیت شفاف‌سازی در این مورد را به مقامات ذیربط حکومت ایران گوشزد کرده و به آنها یادآوری کرده که این موضوع بر روی رسیدن به هر گونه توافق بزرگتر و گسترده‌تر در قالب برجام اثر می‌گذارد.

بنا به روزنامه «گاردین» هر چند رافائل گروسی به طور مستقیم در مذاکرات وین شرکت نمی‌کند اما مشاوره فنی سازمان او می‌تواند دراین زمینه تاثیرگذار باشد.

پیش از این حکومت ایران اعلام کرده بود یکی از مراکز یادشده توسط آژانس یک «کارگاه قالی‌شویی» بوده است.

اشاره حکومت ایران به «تورقوزآباد» روستایی در نزدیکی منطقه کهریزک تهران است که در آنجا آثار اورانیوم غنی شده با غلظت بالا کشف شده بود.

واکنش تازه وزارت خارجه ایران

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز گذشته در واکنش به دیدار وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا با وزیر خارجه اسرائیل در توئیتر خود نوشت «وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا در تلاش برای جلب رضایت دشمن قسم‌خورده برجام، اهداف مذاکرات وین را تحریف می‌کنند. مایه دلسردی است!»

خطیب زاده ادامه داد اسراییل که سعی بر جلب رضایتش دارید تلاش دارد که توافق برجام را ناکام بگذارد.

برخی خبرگزاری‌ها گزارش دادند که حکومت ایران در مقابل پذیرش تمدید توافق یک‌ماهه با آژانس، از گروسی خواسته بود تا بر مختومه بودن پرونده PMD (ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران) تاکید کند.

بر خلاف درخواست تهران، گروسی در مصاحبه با روزنامه «فاینشنال تایمز»، غنی‌سازی 60 درصدی ایران را غیر تجاری و برای مصارف نظامی عنوان کرد.

او در مصاحبه با «گاردین» نیز گفت که حکومت ایران هیچ توضیحی درباره آثار اورانیوم غنی‌شده در سایت‌های مخفی نداده است.

پیش از دور پنجم مذاکرات وین، برخی از جمله نماینده روسیه در این مذاکرات از این سخن می‌گفتند که این دور می‌تواند آخرین دورمذاکرات باشد.

اما اظهارات اخیر گروسی که بر خواست حکومت ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای و عدم شفافیت در برنامه اتمی ایران حکایت می‌کند، ممکن است بر روند و مدت مذاکرات تاثیر بگذارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید