انتقاد شدید مشاور سابق از عملکرد نخست‌وزیر بریتانیا در مقابله با ویروس کرونا

کامیگز: در اواسط فوریه بسیاری از مهره‌های کلیدی کابینه هنوز داشتند اسکی بازی می‌کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دومینیک کامینگز، مشاور ارشد سابق نخست وزیر بریتانیا بوریس جانسون، روز چهارشنبه 26 مه 2021، دولت بریتانیا را متهم کرد که در واکنش به بیماری همه‌گیر کرونا با تاخیر بسیار عمل کرده است، و از خانواده کسانی که بیهوده جان خود را از دست داده‌اند عذرخواهی کرد.

کامینگز پس از جدایی از کابینه جانسون در اواخر سال گذشته به یکی از جدی‌ترین منتقدان رئیس سابق خود درباره چگونگی مدیریت وضعیت بیماری کرونا تبدیل شده و آن را «فاجعه‌بار» توصیف کرده است. وی دولت را متهم کرده که ماهیت ویروس را درست نشناخته و برای جلوگیری از نشر آن به موقع اقدام نکرده است.

به گفته کامینگز: «شماره 10 (دفتر کار نخست‌وزیر در داونینگ استریت لندن) در ماه فوریه به هیچ وجه در وضعیت اضطراری به نظر نمی‌رسید. در اواسط فوریه بسیاری از مهره‌های کلیدی کابینه هنوز داشتند اسکی بازی می‌کردند. به گمانم حدودا هفته آخر فوریه بود که تازه احساس خطر کردند.»

به گفته مشاور سابق نخست وزیر بریتانیا، در تاریخ 14 مارس 2020، به جانسون اطلاع داده شد که برای جلوگیری از نشر ویروس کرونا، باید بلافاصله مقررات منع عبور و مرور برقرار کند. با این وجود دولت بیش از یک هفته طول داد تا در این باره تصمیم بگیرد. جانسون در نهایت در روز 23 مارس دستور منع تردد را اعلام کرد.

او همچنین جانسون را متهم کرد که تلاش کرده خطرات بیماری همه‌گیر جدید را کوچک جلوه دهد. به گفته کامینگز، نخست وزیر این قضیه را یکی دیگر از همان قصه‌هایی تفسیر می‌کرد که برای ترساندن مردم درست شده‌اند، و بیماری کرونا را «آنفولانزای خوکی جدید» توصیف ‌می‌کرد.

کامینگز از مخفی‌کاری دولت بریتانیا نیز انتقاد کرد، و تصمیم‌گیری مخفی جمعی از مشاوران عالی علمی دولت درباره کرونا را «اشتباهی فاجعه‌بار» خواند. به گفته وی، فضای تصمیم‌گیری درباره چگونگی مقابله با ویروس کرونا در روزهای اولیه «بسته» بود، و تصمیمات را به «حباب فکری گروهی» توصیف کرد که برای تغییر وضعیت دست و پا می‌زدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید