قانونگذار آمریکایی خواستار اخراج خامنه‌ای از توییتر شد

تام کاتن از توییتر خواست استفاده از این رسانه اجتماعی را برای علی خامنه‌ای ممنوع کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه ایالت آرکانزاس، روز دوشنبه 24 مه 2021، با اشاره به توییت خامنه‌ای دربارهٔ «پاکسازی» فلسطین از یهودیان، خواستار بیرون انداختن رهبر ایران از توییتر شد. کاتن در توییت خود نوشت: «[می‌گوید] ارض مقدس را باید از آلودگی پاک کرد. چطور این تروریست طرفدار نسل‌کشی می‌تواند از توییتر استفاده کند؟»
گفتنی است که این اولین مرتبه نیست که مقامات آمریکایی خواستار ممنوعیت رهبران رژیم ایران در شبکه‌های اجتماعی آمریکایی می‌شوند. در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور قبلی ایالات متحده، نیز قانونگذاران و مقامات دولتی آمریکا، با تأکید بر استفاده مقامات جمهوری اسلامی از این پلاتفرم‌های آمریکایی برای تبلیغ مواضع ضدآمریکایی، خواهان ممنوعیت خامنه‌ای و ظریف و دیگر رهبران جمهوری اسلامی شده بودند.
سال گذشته تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه ایالت تگزاس، با اشاره به یهودستیزی خامنه‌ای و ضدیت‌اش با «پیمان ابراهیم» میان اسرائیل و عرب‌ها، از جک دورسی، مدیر توییتر خواسته بود رهبر ایران را از استفاده از توییتر منع کند. کروز توییت کرده بود: «جک، چرا توییتر آزادی بیان را در آمریکا محدود می‌کند، ولی همزمان به عنوان بلندگویی برای تبلیغ دروغ‌های آیت‌الله‌های ضدآمریکا و ضدیهود عمل می‌کند؟»
واکنش به مدیران شبکه‌های اجتماعی در آمریکا محدود به سیاستمداران و قانونگذاران نیست. برداشت عمومی در آمریکا این است که شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر و فیسبوک، که به طیف سیاسی چپگرا و لیبرال گرایش دارند، آزادی بیان را بر مبنای اعتقادات ایدئولوژیک خود تعریف می‌کنند. بر این مبنی، در جایی که این شبکه‌ها به سیاستمداران راستگرای غربی بابت برخی مواضع‌شان سخت گرفته و بعضاً آنها را سانسور می‌کنند، اما مقامات کشورهای خارجی مثل رهبر و وزیرخارجه رژیم ایران را آزاد می‌گذارند تا هرچه می‌خواهند بگویند.
مشهورترین نمونه سانسور مقامات غربی در شبکه‌های اجتماعی، ممنوعیت دونالد ترامپ از استفاده از توییتر و فیسبوک در اواخر دوران ریاست‌جمهوری‌اش به اتهام «تحریک به خشونت» بود، که با واکنش گسترده سیاسی و مردمی در آمریکا مواجه شد. موضع عمومی این بود که «آزادی بیان» و «جلوگیری از خشونت» در شبکه‌های اجتماعی باید برای همه یکسان اِعمال شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید