عذرخواهی بوریس جانسون بابت «صندوق پستی» خواندن زنان نقاب‌پوش

جانسون: زنان مسلمان که نقاب می‌پوشند شبیه «صندوق پستی» و «سارقین بانک» هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حزب محافظه کار، به رهبری بوریس‌ جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، از «اسلام‌هراسی» رنج می‌برد. بر مبنای گزارش مستقلی که در روز سه‌شنبه نگاشته‌شده است، در سطح محلی و فردی مشکل اساسی در حزب وجود دارد.
در این گزارش که تحت نظارت «سواران سینگ» کمیسر سابق کمسیون برابری ‌و‌ حقوق‌ بشر تهیه شده است، آمده است: «احساسات ضد مسلمان همچنان در درون حزب مشکل‌ساز است. به راستی به حزب آسیب می‌رساند و آن را از بخش بزرگی از جامعه محروم می‌کند.»
حزب حاکم که به تساهل درباره زمینه گسترش اسلام‌هراسی، در میان هوادارانش متهم بود؛ در تاریخ دسامبر 2019، از سینگ درخواست‌ کرده‌ بود تا پژوهشی در زمینه تبعیض از درون حزب آماده کند.
در سال 2018، خودِ جانسون- زمانی که وزیر امور خارجه بود- به نوشتن مقاله‌ای متهم شد که در آن، زنان مسلمان را که نقاب می‌پوشند به عنوان «صندوق پستی» و «سارقین بانک» توصیف می‌کند. گزارش این چنین استنباط کرد که «حزب و رهبری آن به جوامع مسلمان احترام نمی‌گذارند.»
جانسون در همین باره «پشیمانی» خود را ابراز کرده و گفت: «آیا اکنون بعضی از کلماتی که در مقاله‌های سابقم رنجش خاطر ایجاد کرده‌اند، استفاده خواهم کرد؟ خیر، علی الخصوص اکنون که نخست وزیر هستم‌.»
سخنگوی وی، در روز سه شنبه، تاکید کرد که جانسون نژاد‌پرست نیست.
گزارش در مجموع 1418 شکایت مربوط به تبعیض، که به محافظه‌کاران میان سال‌های 2015 تا 2020 ارائه شده است، مورد بررسی قرار داد. در میان این تعداد شکایات 727 حادثه تبعیض وجود دارد که دو سوم آن مربوط به مسلمانان است.
بر اساس این سند، این احساسات ضد مسلمان، در سطح محلی و فردی ثبت شده است. در حالی که هیچ «نژاد‌پرستی نهادی» در رسیدگی به شکایات نبوده است.
سخنگوی حزب محافظه‌کار اعلام کرد که حزب توصیه‌های گزارش را بررسی خواهد‌کرد و قول داد که روز سه شنبه پاسخ خواهند داد.
این گزارش، به‌ویژه خواستار اصلاح نظام شکایات و شفافیت بیشتر در نحوه برخورد با آن است؛ و برای تمام اعضا، قوانین رفتاری واضحی را تدوین کنند. در ضمن استانداردهای شبکه‌های اجتماعی را آموزش دهد وآن‌ها را بررسی کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید