به‌رغم تنش‌ها بایدن و پوتین با یکدیگر دیدار می‌کنند

تنش آمریکا و روسیه در هفته‌های اخیر رو به افزایش گذاشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس جمهوری آمریکا جو بایدن، ماه آینده برای اولین مرتبه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، ملاقات خواهد کرد. کاخ سفید گفته این دیدار در تاریخ 16 ژوئن، پس از ملاقات بایدن با سران ناتو در اروپا، در شهر ژنو سوئیس برگزار خواهد شد.

به گزارش «آسوشییتدپرس»، این دیدار در حالی انجام می‌شود که تنش آمریکا و روسیه در هفته‌های اخیر رو به افزایش گذاشته است. جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، درباره این دیدار گفت: «ما انتظار نداریم که در پایان این جلسه همه اختلافات‌مان حل شود، اما فکر می‌کنیم برگزاری این جلسه به نفع ماست.»

دولت بایدن بارها کرملین را متهم کرده که در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایالات متحده دخالت کرده است. به‌علاوه، آمریکا هکرهای دستگاه امنیتی روسیه را متهم می‌کند که از طریق آلوده کردن نرم‌افزارهای پرکاربرد، توانسته‌اند به وبسایت‌های حداقل 9 موسسه دولتی آمریکایی نفوذ کنند.

دولت بایدن همچنین از روسیه برای دستگیری و زندانی کردن آلکسی ناوالنی، رهبر مخالفان پوتین، انتقاد کرده و گفته است که تقریبا اطمینان دارد که مأموران روسی برای حمله به سربازان آمریکایی در افغانستان به طالبان پاداش می‌دهند.

در واکنش به حمله تقریباً مهلک با گاز اعصاب به ناوالنی، در آگوست 2020 و سپس زندانی کردن او توسط دولت پوتین، کاخ سفید در ماه مارس چندین مقام رده متوسط و ارشد روسیه را به علاوه چندین شرکت تجاری تحریم کرد. ناولانی چند روز قبل از مراسم تحلیف بایدن در 20 ژانویه به روسیه بازگشته بود.

ماه گذشته، دولت آمریکا اعلام کرد که در واکنش به هک شدن وبسایت‌های موسسات دولتی این کشور و دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری، 10 دیپلمات روسی را اخراج کرده و ده‌ها شخص و شرکت روسی را تحریم کرده است.

بایدن در جریان مبارزات انتخاباتی خود برای رسیدن به کاخ سفید، روسیه را «بزرگترین تهدید» برای امنیت ملی آمریکا و متحدان این کشور توصیف کرده و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا را بابت روابط دوستانه‌اش با پوتین مورد انتقاد قرار داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید