بلینکن: آمریکا و مصر برای صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها تلاش می‌کنند

نخستین دیدار وزیر خارجه جدید آمریکا از قاهره

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با اشاره به گفت‌وگوی فشرده و خوب خویش با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر پیرامون کاهش تنش و ایجاد ثبات در کرانه غربی و قدس، بر رساندن کمک‌های بشردوستانه و شرکت آمریکا در فرایند بازسازی غزه تاکید کرد.
بلینکن که چهارشنبه 26 می 2021 در سفارت آمریکا در قاهره سخن می‌گفت، اضافه کرد: «مصر یک شریک حقیقی و فعال در مواجهه با خشونت‌های اخیر میان اسرائیل و فلسطینی‌ها بود».
قبل از این مراسم، بلینکن در دیداری کوتاه در کاخ ریاست جمهوری با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، سامح شکری، وزیر خارجه و عباس کامل، مدیر امنیت کشور مصر دیدار کرد اما جزئیاتی درباره این دیدار به رسانه‌ها اعلام نشد.
بلینکن افزود: «ما در مصر یک شریک تأثیرگذار در فرآیند رسیدگی به امور و رویدادهای جاری داریم و با یکدیگر در مسیر مثبت همکاری می کنیم.ما معتقد هستیم که اسرائیل و فلسطینی‌ها می‌توانند در امنیت، ثبات، آزادی و عزت زندگی کنند و مصر نقش کلیدی در تحقق این امور دارد.»
در بیانیه‌ای که بعد از مذاکرات از سوی کاخ ریاست جمهوری صادر شد، اعلام شد که عبدالفتاح السیسی بر اهمیت روابط استراتژیک و همکاری پایدار دو کشور مصر و آمریکا و نقش کلیدی این همکاری‌ها در ایجاد امنیت، و ثبات در خاورمیانه تأکید کرد. او همچنین خواهان تقویت همکاری‌ها، ایجاد هماهنگی‌های بیشتر و مشاوره در موضوعات مختلف سیاسی، امنیتی و قضایای مهم منطقه‌ای شد.
این بیانیه همچنین به نقطه نظرات وزیر خارجه آمریکا اشاره کرده که بر تقویت همکاری‎‌های استراتژیک میان دو کشور، افزایش هماهنگی‌ها و رایزنی‌های بیشتر درباره همه موضوعات خاورمیانه با در نظر گرفتن جایگاه بالای مصر در روابط منطقه و مشارکت این کشور در فرآیند ایجاد امنیت و ثبات برای همه کشورهای منطقه تأکید کرده است.
در این بیانیه، السیسی بر اهمیت تلاش فوری برای از سرگیری مذاکرات مستقیم اسرائیل و فلسطینی‌ها بعد از تحولات اخیر، با نظارت فعال آمریکا تأکید کرد. او خاطر نشان کرد که مصر همکاری‌های قابل اعتمادی با آمریکا خواهد داشت تا دو طرف اسرائیلی و فلسطینی به میز مذاکرات برگردند.
در این ارتباط، موضع مصر ثابت و همچون گذشته بر راه حل عادلانه و فراگیر که حقوق فلسطینی‌ها را تضمین کند و در چارچوب قطعنامه‌های بین المللی باشد، تأکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید