افزایش رويارويى دريايى آمریکا و ایران از زمان روى كار آمدن بايدن

فوربز: تهدیدات شناورهای سپاه علیه نیروهای آمریکایی افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تنگه هرمز آبراه شلوغی است که حتی بدون وجود تسلیحات نیز می‌تواند برای هر دریانوردی مکانی پیچیده باشد. حال، به این پیچیدگی طبیعی، جنگ در سایه اعلام‌نشدهٔ میان ایران، اسرائیل و آمریکا را نیز اضافه کنید. به گزارش نشریه «فوربز»، نتیجه می‌تواند انبار باروتی باشد که هر لحظه منتظر منفجر شدن است.

بنا به این گزارش، سپاه پاسداران ایران در سال 2015، بیش از 300 برخورد نزدیک با نیروی دریایی آمریکا داشت که حدود 30 برخورد «غیر ایمن» یا «غیر حرفه‌ای» تلقی شدند. در سال 2020 یک موشک سپاه به اشتباه یک ناو نیروی دریایی ارتش ایران را هدف قرار داد و باعث کشته شدن 19 سرنشین آن شد.

در همان سال، سپاه پاسداران ایران ماکتِ ناو هواپیمابر آمریکایی که در خلیج در نزدیکی بندرعباس کار گذاشته بود و هر از چند گاهی برای نشان دادن اراده‌اش به آن حمله می‌کرد یا بمبارانش می‌کرد را غرق کرد، و باعث مسدود شدن یکی از آبراه‌های اصلی ایران شد.

در سال 2020، پس از آنکه 11 قایق تندروی سپاه پاسداران ایران به سوی ناوگان ایالات متحده در خلیج هجوم بردند، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا دونالد ترامپ در توییتی نوشت که «در صورتی که قایق‌های تندروی مسلسل‌دار ایران کشتی‌های ما را مورد آزار قرار دهند، نیروی دریایی ما باید آنها را نابود کند.»

شناورهای سپاه و رزم‌ناو آمریکایی در تنگه هرمز
شناورهای سپاه و رزم‌ناو آمریکایی در تنگه هرمز

سپس نیروی دریایی ایالات متحده با صدور حکمی به دریانوردانش هشدار داد که «هرگونه شناور مسلحی که به فاصله کمتر از 100متری کشتی‌های آمریکایی نزدیک شود را باید به عنوان تهدید تلقی کرده و بر اساس اقدامات قانونی دفاعی با آن برخورد کنند.»

به گفته «فوربز»، یکی از دلایل اصلی خطر وقوع جنگ گسترده در منطقه، محدودیت‌های فناوری سپاه پاسداران و استفاده‌اش از قایق‌های کوچک تندرو برای برخوردهای تهاجمی با ناوگان آمریکاست. ایستادن در یک قایق کوچک تندرو در وسط دریا زیر آفتاب سوزان برای مدتی طولانی کار ساده‌ای نیست.

«فوربز» نتیجه می‌گیرد که هر آن ممکن است یکی از سپاهی‌های متعصب قایق‌سوار پایش لیز بخورد و اشتباهی مسلسل‌اش را به سوی ناوگان آمریکا شلیک کند. و این می‌تواند عواقب خطیر و کشنده‌ای داشته باشد. یک شلیک تصادفی سپاه ممکن است به واکنش زنجیره‌ای فوری بینجامد که طی آن قایق‌های تندروی سپاه و سرنشینان آن به پودر فایبرگلاس خونین تبدیل شوند.

گفتنی است در آخرین مورد، در 10 می 2021، قایق‌های سپاه پاسداران در تنگه هرمز به شکل تحریک‌آمیزی به نیروی دریایی آمریکا نزدیک شدند که طبق بیانیه پنتاگون منجر به شلیک 30 گلوله اخطار به سمت آنها شد. این تحرکات سپاه در زمان ریاست‌جمهوری ترامپ به صفر رسید اما با روی کار آمدن بایدن مجددا شروع شد.

ژنرال فرانک مکنزی، فرمانده ستاد مشترک نیروهای آمریکا در خاورمیانه «سنتکام»، درباره تهدیدات دریایی سپاه پاسداران در تنگه هرمز در مصاحبه‌ای با «العربیه» گفته بود: «در حالی که دیپلمات‌های ما کار خود را انجام می‌دهند، به نفع ایران نیست که با ماجراجویی نظامی، فضا را آشفته کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید