شورش نظامی در مالی؛ بازداشت رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر

آمریکا، اتحادیه اروپا و اتحادیه آفریقا دستگیری رئیس جمهوری مالی و نخست وزیر، توسط ارتش را محکوم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنا به گزارش منابع خبری «العربیه»، دوشنبه 24 می، در يك شورش نظامی در كشور مالى، به رهبری گارد ملی اين كشور، باه ندواه رئیس جمهوری و مختار وان نخست وزیر، بازداشت و به پايگاه نظامى «کتی» منتقل شدند. این شورش در پی برکناری وزرای دفاع و امنیت رخ داد.

این منابع خبری گفتند:«پس از تغییراتی که با برکناری دو وزیر دفاع و اطلاعات سابق توسط رئیس جمهوری در کابینه دولت صورت گرفت، این بازداشت صورت گرفت».

این منابع همچنین اضافه کردند:«پس از تغییر در هیئت وزیران، خودروهای نظامی از پایگاهی در کشور خارج شده و علیه این تغییرات شورش کردند».

منابع خبری به «العربیه» گفتند:«عملیات دستگیری رئیس جمهوری و نخست وزیر توسط افراد گارد ملی مالی به اجرا گذاشته شد و نشانه‌های کودتا در این کشور همزمان با تشکیل کابینه جدید دولت ظهور کرد».

از سوی دیگر نخست وزیر بازداشت شده در مصاحبه با خبرگزاری «فرانسه» گفته است: «افراد نظامی او را با زور سرنیزه به دفتر رئیس جمهور بردند».

در این ارتباط، سفارت امریکا در مالی با ردیابی تحرکات نظامی گسترده، با هشدار به شهروندان امریکائی در این کشور، از آنها خواست احتیاط لازم را به عمل آورند.

لازم به ذکر است، آمریکا، اتحادیه اروپا و اتحادیه آفریقا دستگیری رئیس جمهوری مالی و نخست وزیر توسط ارتش را محکوم کردند.

به گزارش خبرنگار «العربیه»، پخش رسمی تلویزیون در مالی پس از بازداشت رئیس جمهوری و نخست وزیر قطع شد.

شایان ذکر است که در شهریور ماه گذشته، باه نداوه سرهنگ بازنشسته ارتش پس از کودتای تیرماه نظامیان علیه «ابراهیم ابوبکر کیتا» رئیس جمهور پیشین، به عنوان رئیس جمهوری موقت سوگند یاد کرد تا بر یک دوره انتقالی 18 ماهه نظارت کند. هدف این بود که پس از پایان این مدت، امور کشور به غیرنظامیان منتقل شود.

   مختار وان
مختار وان

همچنین براساس گزارش «رویترز»، اسمی جویتا فرمانده شورای نظامی مالی، به‌عنوان معاون رئیس جمهوری برای دوره انتقالی، سوگند یاد کرد.

کشور مالی در غرب آفریقا واقع شده و پایتخت آن «باماکو» است. این کشور که در میان خشکی محاصره شده، بیش از 20 میلیون نفر جمعیت دارد که 90 درصد آنها خارج از پایتخت به سر می‌برند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید