واکنش‌ها نسبت به ربوده‌شدن خبرنگار بلاروسی مخالف دولت

رهبران اروپا درباره اعمال تحریم‌هایی علیه بلاروس توافق کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اقدام اخیر دولت بلاروس، پس از آنکه یک هواپیمای مسافربری بین‌المللی که حامل یکی از مخالفان رئیس‌جمهوری این کشور بود را با استفاده از تهدید جنگنده روسی، مجبور به فرود در پایتخت بلاروس کرد، واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشت. مقامات غربی این عمل را تحت عنوان «هواپیماربایی دولتی» محکوم کردند و اتحادیه اروپا خواستار آزادی روزنامه‌نگار مخالف دولت شد.

رامان پراتاسِویچ که به دلیل هماهنگ کردن تظاهرات ضد رئیس‌جمهوری بلاروس، اکساندر لوکاشنکو، به طور غیابی به 15 سال زندان محکوم شده است، با هواپیمای مسافربری شرکت «رایان‌ایر» از آتن پایتخت یونان به سوی ویلنیوس پایتخت لیتوانی، در حریم هوایی بلاروس در حال پرواز بود که «میگ» بلاروسی هواپیمای او را اسکورت کرد تا در فرودگاه مینسک پایتخت این کشور فرود آید. نیروهای امنیتی بلاروس پراتاسویچ را پس از فرود بازداشت کردند.

سخنگوی مطبوعاتی لوكاشنكو، اعلام کرد كه رئیس‌جمهوری پس از اطلاع از وجود بمب در هواپیما، دستور داد كه یک جنگنده «میگ-29» آن را همراهی كند. اما رایان‌ایر در بیانیه‌ای پاسخ داد كه سازمان کنترل ترافیک هوایی بلاروس به هواپیما دستور داده تا در پایتخت این کشور فرود بیاید. سایت‌های ردیاب پرواز نشان دادند که هواپیما هنگام انحراف حدود 10 کیلومتر از مرز لیتوانی فاصله داشته است.

تحریم‌های اقتصادی

به گزارش «واشینگتن پست»، رهبران اروپا روز دوشنبه موافقت کردند تحریم‌هایی علیه بلاروس اعمال کنند که ضربه سنگینی به اقتصاد این کشور وارد آورد. آنها تیم سیاست خارجی اتحادیه را مامور کردند تا بلافاصله فهرستی از تحریم‌های اقتصادی هدفمند علیه دولت بلاروس تهیه کند. اتحادیه اروپا همچنین شرکت هواپیمایی ملی بلاروس را از پرواز در حریم هوایی کشورهای عضو این اتحادیه منع کرد.

پراتاسویچ یکی از بنیانگذاران کانال «نکستا» در پیام‌رسان تلگرام است که سال گذشته تظاهرات گسترده علیه لوکاشنکو را سازماندهی کرد، و پس از آن دولت بلاروس این شبکه را ممنوع کرد و گردانندگان آن را تحت پیگرد قرار داد. تظاهرات علیه لوکاشنکو در ماه اوت 2020 اوج گرفت، هنگامی که اعلام شد وی برای ششمین بار رئیس‌جمهور شده است. بسیاری از مردم بلاروس که به رابطه نزدیک لوکاشنکو با رئیس‌جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، معترض هستند به خیابان‌ها ریختند. پلیس در جریان این تظاهرات حدود 30هزار نفر را بازداشت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید