رابرت مالی: در دور پنجم مذاکرات وین هنوز کارهای زیادی پیش‌رو داریم

ایران و آژانس توافق فی‌مابین را برای یک ماه دیگر تمدید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد که دور پنجم مذاکرات میان مقامات کشورهای غربی با ایران بر سر بازگشت به توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» سه‌شنبه در وین برگزار می‌شود.

در همین رابطه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، شامگاه دوشنبه در حساب توئیتری خود نوشت: «آخرین دور مذاکرات سازنده بود و پیشرفت ملموسی داشت. اما هنوز کارهای زیادی پیش‌رو داریم. برای دور پنجم به وین می رویم و امیدواریم بتوانیم بیشتر به سمت بازگشت متقابل به تعهدات پیش برویم.»

Advertisement

اتحادیه اروپا نیز در بیانیه خود گفته است «کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) سه‌شنبه 4 خرداد به صورت حضوری در وین از سر گرفته خواهد شد. شرکت‌کنندگان به بحث درباره بازگشت احتمالی ایالات متحده به برجام و چگونگی اطمینان از اجرای کامل و موثر این توافق ادامه خواهند داد.»

از سوی دیگر، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در کنفرانس خبری روز دوشنبه در کاخ سفید، با تاکید مجدد واشینگتن بر جلوگیری از دسترسی ایران به «سلاح اتمی» درباره این دور از مذاکرات اظهار داشت: «نمی‌توانیم قبل از برگزاری دور پنجم گفت‌و‌گوها، نتیجه را پیش‌بینی کنیم اما واقعیت این است که در مسیر دیپلماسی قرارداریم و گمان می‌کنیم این بهترین راه برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای است.»

ساکی با تاکید بر جدیت آمریکا در مذاکرات و حضور بهترین تیم مذاکره کننده واشینگتن در این گفت‌وگوها افزود: «این مذاکرات زمانبر هستند و اذعان داریم که برخی از موضوعات گفت‌وگو چالشی و دشوارند. اما آلترناتیو عدم گفت‌وگو یعنی نداشتن دسترسی و رصد سایت‌های هسته‌ای در ایران.»

عباس عراقچی، رئیس تیم مذاکره کننده ایران نیز پس از اتمام دور چهارم‌ گفت‌وگوها و انجام رایزنی با مقامات ایرانی، برای آغاز دور پنجم مذاکرات صبح سه‌شنبه تهران را به مقصد وین ترک کرد.

ریاست این دور از نشست مانند ‌دورهای پیشین بر عهده «انریکه مورا» معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا خواهد بود.

پیش از این رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دوشنبه سوم خرداد، در نشست خبری خود از تمدید یک ماهه توافق همکاری ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد.

در پی تصویب قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» در مجلس ایران، تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق کردند طی سه ماه تا 31 اردیبهشت 1400، تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا علیه ایران لغو شوند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران دوشنبه با تاکید بر این که «ایران در هر حالتی دسترسی فرا پادمانی به آژانس نخواهدداد»، در رابطه با توافق جدید تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار داشت: «این توافق، یک تصمیم داخلی در ایران برای تفاهم با آژانس است که دوربین‌های فیلمبرداری خود را داشته باشند اما هیچ دسترسی به بازرسان داده نمی‌شود. بعد از این هم اگر تفاهم تمدید شود، دسترسی فرا پادمانی داده نخواهد شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید