رویترز: رژیم ایران از طریق تجارت رمز-ارز تحریم‌ها را دور می‌زند

حدود 4.5٪ از کل رمز-ارز جهان در ایران استخراج می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بر اساس یک پژوهش جدید، حکومت ایران با سرمایه‌گذاری کلان بر تجارت «بیت‌کوین» یا «رمز-ارز»، سالانه صدها میلیون دلار سود به دست می‌آورد که از آن برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی و خرید اقلام ممنوعه استفاده می‌کند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، پژوهشی تازه در موسسه رمز-ارزسنجِ «الیپتیک»، نشان می‌دهد که حدود 4.5٪ از کل رمز-ارز جهان در ایران استخراج می‌شود. بر اساس آمار ارائه شده توسط این موسسه، در حال حاضر سقف معاملات روزانه رمز-ارز در ایران بیش از 20 میلیون دلار است، که درآمد تولیدشده در ایران از محل تجارت رمز-ارز را بالغ بر یک میلیارد دلار در سال می‌کند.

بیت‌کوین و سایر رمز-ارزها از طریق فرایندی به نام «استخراج» ایجاد می‌شوند که طی آن رایانه‌های قدرتمند برای حل مسائل پیچیده ریاضی با یکدیگر رقابت می‌کنند. این فرآیندی انرژی‌بر است و اغلب متکی به برق تولید‌شده توسط سوخت‌های فسیلی است، یعنی چیزی که ایران غنی از آن است.

دولت ایران طی سال‌های اخیر استخراج رمز-ارز را به عنوان یک صنعت به رسمیت شناخته، و به آن برق ارزان‌قیمت یارانه‌ای اختصاص داده، و استخراج‌کنندگان را ملزم به فروش رمز-ارز استخراج‌شده خود به بانک مرکزی جمهوری اسلامی کرده است.

چشم‌انداز انرژی ارزان قیمت در ایران، استخراج‌گران بسیاری را به ویژه از چین به سوی این کشور کشانده است. ایران حتی در مناطق ویژه اقتصادی که بسیاری از شرکت‌های چینی در آن مشغول استخراج رمز-ارز هستند، تسهیلات و تخفیف‌های چشمگیرتری ارائه می‌کند. بدین ترتیب، رژیم ایران از طریق تجارت رمز-ارز تحریم‌ها را دور می‌زند.

بر اساس پژوهش «الیپتیک»: «رژیم ایران که این روزها با کمبود منابع مالی (نقدی) مواجه است و در عوض به منابع سرشار نفت و گاز دسترسی دارد، به این نتیجه رسیده که استخراج رمز-ارز فرصت خوبی برای این کشور فراهم کرده تا با فروش غیرمستقیم این منابع طبیعی، پول نقد به دست آورد.»

بر اساس این پژوهش، برقی که برای استخراج رمز-ارز در ایران استفاده می‌شود، معادل 10 میلیون بشکه نفت خام در سال است. این میزان، حدود 4 درصد کل صادرات نفت ایران در سال 2020 است. دستمزد استخراج‌گران رمز-ارز در ایران مستقیما از محل تجارت رمز-ارز پرداخت می‌شود، که می‌تواند برای پرداخت بهای اقلام وارداتی به ایران نیز مورد استفاده قرار گیرد. و این به رژیم ایران اجازه می‌دهد تا تحریم‌های روی بانک‌ها و موسسات مالی ایران را دور بزند.

«الیپتیک» نتیجه می‌گیرد که رژیم ایران بدین ترتیب با استفاده از فرآیند استخراج رمز-ارز، تحریم‌های بین‌المللی را دور زده و ذخایر انرژی خود را بدون هیچ مانعی در بازارهای جهانی به فروش می‌رساند. «الیپتیک» در نهایت به بنیادهای مالی که در تجارت رمز-ارز فعال هستند هشدار می‌دهد که آنها ممکن است ناخواسته تحریم‌های ایالات متحده علیه رژیم ایران را نقض کرده و مشمول مجازات‌های سنگین بشوند.

استخراج رمز ارز و قطعی گستره برق در ایران

گفتنی است که فرایند انرژی‌بر استخراج رمز-ارز، اخیرا به قطعی برق گسترده در ایران انجامیده است. محمدحسن متولی‌زاده، مدیر عامل شرکت نیروی برق ایران، اخیرا با اشاره به کمبود حداقل 5 هزار مگاوات برق، استخراج رمز-ارزها را از مهمترین دلایل کمبود و قطعی برق در سال جاری عنوان کرده است.

مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران نیز از مصرف بالای برق توسط تولیدکنندگان رمز-ارز در کشور شکایت کرده و گفته بود: «در حال حاضر بیش از 2000 مگاوات برق در مراکز غیرمجاز استخراج رمز-ارز در کشور مصرف می‌شود. یکی از مشکلات فعلی، فعالیت‌های مرتبط با استخراج رمز-ارزهای غیرمجاز است.»

گفتنی است، ساکنان تهران و دیگر شهرهای ایران از اواخر اردیبهشت سال جاری شاهد قطع گسترده برق خود برای ساعات طولانی بوده‌اند. به گفته مقامات ایران، این قطعی‌ها قرار است ادامه پیدا کرده و زمان‌بندی شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید