تحلیلگر سابق «اف‌بی‌آی» به نگهداری اسناد محرمانه بن‌لادن متهم شد

حساسیت این اسناد مسئولان اطلاعاتی را شگفت‌زده کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بیش از 10 سال پس از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر القاعده، یک تحلیلگر آمریکایی که پیشتر برای «اف‌بی‌آی» کار می‌کرد، متهم شده به دلیل اسناد محرمانه مربوط به بن‌لادن را به صورت غیرقانونی نزد خود نگهداری کرده است.
«کندرا کینگزبری» که به عنوان تحلیلگر در اف‌بی‌آی کار می‌کرد، با دو اتهام مربوط به جمع‌آوری اطلاعات دفاعی، انتقال و یا گم کردن این اسناد حساس متهم شد. اثبات چنین اتهاماتی می‌تواند او را تا 10 سال روانه زندان کند.
براساس این کیفرخواست، مجموعه اسنادی که خانم کندرا کینگزبری نزد خود نگهداری کرده، شامل «مکاتبات داخلی» اسامه بن لادن با فردی آفریقایی است که گمان می‌رود دستیار بن‌لادن باشد.
این اسناد مربوط به سال‌های 2005 و 2006 است و در آن زمان بن لادن، هنوز زنده بود و تحت تعقیب و پیگرد نیروهای آمریکایی قرار داشت.

نامشخص بودن انگیزه نگهداری اسناد


هنوز درباره انگیزه‌های این تحلیلگر از این «اقدام مجرمانه» او مشخص نیست ولی دادستانی اعلام کردکیفر خواست مربوط به کندرا کینگزبری، بخشی روند ریشه‌یابی «تهدیدهای داخلی» در داخل « اف‌بی‌آی» است.
در همین حال «آلن کهلر جونیور»، دستیار رئیس بخش ضد جاسوسی«اف‌بی‌آی» گفت که گستردگی و عمق اطلاعات طبقه‌بندی شده امنیت ملی که متهم بیش از یک دهه آنها را نزد خود نگاه داشته است، «حیرت انگیز» است.

رهبر پیشین القاعده
رهبر پیشین القاعده


گفتنی است که خانم «کینگزبری» در اول ژوئن آینده محاکمه خواهد شد. این تحلیلگر و مقام سابق «اف بی آی» 48 ساله و ساکن شهر «داج سیتی» در ایالت کانزاس است. این زن بین سال‌های 2004 و 2017 اسناد متعددی که بسیاری از آنها به عنوان اسناد محرمانه طبقه بندی شده‌اند، را برداشته است. در بسیاری از این اسناد محرمانه موضوعاتی مانند منابع و روش‎های کسب اطلاعات، تهدیدات سایبری و سایر موارد و موضوعات بسیار حساس مطرح شده بود.
اسامه بن لادن رهبر القاعده در تاریخ 2 مه 2011 در حمله آمریکایی‌ها به مقر مسکونی‌اش در شهر ابوت آباد در 50 کیلومتری اسلام آباد پایتخت پاکستان کشته شد.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید