دادگاه عالی اونتاریو: سرنگونی هواپیمای اوکراین توسط ایران «اقدام تروریستی» بود

از طرف ایران هیچ نماینده‌ای در این دادگاه حاضر نشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دادگاه عالی اونتاریو در کانادا، روز پنج‌شنبه30 اردیبهشت، طی حکمی اعلام است که سرنگونی پرواز «پی اس 752» هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه پاسداران ایران یک اقدام «عمدی» و «تروریستی» بوده است.

به گزارش وبسایت «گلوبال نیوز» کانادا، ادوارد بلوبابا، قاضی این دادگاه در حکمی که روز گذشته صادر شد، نوشت: «با بررسی احتمالات دریافتم که حملات موشکی به پرواز 752 عمدی بوده و مستقیما علت مرگ کلیه سرنشینان هواپیما بوده است.»

پرواز «پی اس 752» در ژانویه 2020، هدف اصابت دو موشک سپاه قرار گرفت که به مرگ 176 سرنشین این هواپیمای مسافربری منجر شد.

قاضی بلوبابا همچنین در حکم خود نوشت: «شاکیان ثابت کرده‌اند که ساقط کردن پرواز 752 توسط متهمان یک اقدام تروریستی بوده است.»

در این حکم، دادگاه نتیجه گرفت که سپاه پاسداران ایران «می‌دانست که پرواز 752 یک هواپیمای غیرنظامی است و با هدف نابودی آن را هدفمند سرنگون کرد.»

گفتی است، چهار خانواده از بازماندگان قربانیان هواپیمای اوکراینی، علیه حکومت ایران در دادگاه اونتاریو کانادا شکایت کرده‌اند. از سوی دولت ایران هیچ نماینده‌ای در این دادگاه حاضر نشد تا از اتهامات وارده دفاع کند.

در همین راستا، مارک آرنولد از وکلای حقوقی شاکیان این پرونده در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که جلسه دیگری در دادگاه برای تعیین غرامت تشکیل خواهد شد. شاکییان این پرونده خواستار یک و نیم میلیارد دلار کانادا غرامت شده‌اند.

تصمیم این دادگاه می‌تواند برای بازماندگان قربانیان این پرواز جهت دریافت غرامت از جمهوری اسلامی موثر باشد.

مارک و جونا آرنولد وکلای این پرونده نوشته‌اند: «تصمیم دادگاه عالی عدالت در کانادا بی‌سابقه است و این از نظر تاثیر فوری بر اعضای خانواده‌های قربانیانی که به دنبال اجرای عدالت هستند حکمی قابل توجه است.»

ساقط کردن هواپیما توسط سپاه

سپاه پاسداران ایران، هواپیمای اوکراینی را، اندکی پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی «امام خمینی» تهران سرنگون کرد. در توجیه این واقعه، رژیم ایران گفت که نیروهای نظامی‌اش در این زمان در انتظار رویارویی منطقه‌ای با ایالات متحده در حالت آماده‌باش بوده‌اند. رژیم ایران ادعا کرد که پس از شلیک موشک به پایگاه‌های آمریکایی‌ها در عراق به تلافی قتل چند روز قبل قاسم سلیمانی، فرمانده قدرتمند نیروی قدس سپاه، به‌دست نیروهای آمریکایی در بغداد، منتظر حمله متقابل آمریکا بوده است.

به گفته مارک گارنو، وزیر امور خارجه کانادا، دولت کانادا ماه‌ها مجبور شده بر ایران (که کانادا با آن روابط دیپلماتیک ندارد) فشار بیاورد تا اسناد پرواز را برای تجزیه و تحلیل مستقل تحویل بدهد. وی افزود تهران هنوز هم روشن نکرده است که چرا در آن زمان فضای هوایی ایران بسته نشده بود.

در ماه مارس، سازمان هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی هدف قرار داده شدن هواپیما را ناشی از رادار خراب و خطای یک اپراتور پدافند هوایی دانست. در آن زمان، اوکراین و کانادا از این ادعا انتقاد کرده و آن را ناکافی دانستند.

سقوط هواپیمای اوکراینی
سقوط هواپیمای اوکراینی

گفتنی است پس از ساقط شدن هواپیمای اوکراینی به‌دست سپاه پاسداران ایران، پژوهش‌های مستقل، ازجمله تحقیقات خانواده‌های کشته‌شدگان، اشاره به این دارد که سپاه نه در اثر اشتباه که بدنبال طرحی پیچیده برای کاهش مخاصمه با آمریکا هواپیمای اوکراینی را به عمد ساقط کرده است.

گفته می‌شود در تهران از تک تک مسافران پیش از سوار شدن به هواپیما سوال شده بود که آیا پاسپورت آمریکایی دارند یا خیر، تا مبادا شهروندی آمریکایی در این قضیه کشته شده و رژیم ایران را مقابل آمریکا قرار دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size