جوزف بورل: پیشرفت خوبی در مذاکرات برجام حاصل شده است

تروئیکای اروپایی: هنوز «موضوعات بسیار دشواری» باقیمانده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از «پیشرفت خوب» مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران خبر داد.

بورل در توئیتر خود ضمن خبر دادن از گفت‌وگو با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، نوشت: « تیم‌های مستقر در وین، پیشرفت خوبی در هفته‌های اخیر داشته‌اند. همه طرف‌ها اکنون می‌بایست تصمیمات سیاسی لازم را اتخاذ کنند تا بتوانیم مذاکرات را به اتمام برسانیم و به اجرایی شدن کامل(تعهدات در چارچوب برجام) بازگردیم.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در ادامه نوشت «برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حیاتی است که فعالیت‌های راستی‌آزمایی‌ خود را(در ایران) ادامه دهد.»

این در حالی است که دیپلماتهای ارشد سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان روز چهارشنبه 29 اردیبهشت، در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند تضمینی برای موفقیت در گفت‌وگوهای وین درباره احیای توافق هسته‌ای وجود ندارد و هنوز «موضوعات بسیار دشواری» باقیمانده است.

در همین حال، انريكه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات وین گفته است: «طی چند روز گذشته پیشرفت زیادی داشته‌ایم اما هنوز هم باید روی مسایلی کار کنیم. هفته آینده برای ادامه مذاکرات باز خواهیم گشت. همه متعهد به دستیابی به توافق هستند.»

در همین راستا، عباس عراقچی، رئیس‌ هیات مذاکره‌کننده ایران گفت که این دور از مذاکرات دستاوردهای مهمی داشت، اما هنوز«موضوعات حل‌نشده‌ای» وجود دارد که باید در پایتخت‌ها درباره آنها تصمیم‌گیری شود.

ادامه همکاری با آژانس

عراقچی در گفت‌وگو با شبکه «ان اچ کی» ژاپن، در پاسخ به سؤالی در خصوص احتمال تداوم همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به «ان اچ کی» گفت که دولت ایران بعدا در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد کرد.

پیشتر سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفته بود که ایران در هر دو حالت توافق یا عدم توافق امکان دسترسی فراپادمانی به آژانس نخواهد داد.

ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق کرد تا 21 می (31 اردیبهشت 1400) به توافقی جدید در رابطه با برنامه اتمی و لغو تحریم‌ها دست یابد. در غیر این صورت تهران ضمن خروج از پروتکل الحاقی، امکان دسترسی بازرسان بین‌المللی به سایت‌های اتمی خود را نخواهد داد.

دور چهارم مذاکرات مربوط به پرونده هسته‌ای ایران و توافق برجام روز چهارشنبه 19 می 2021 در وین، پایتخت اتریش پس از دو هفته مذاکره مستمر هیئت‌های مذاکره‌کننده ایران و کشورهای غربی به پایان رسید. قرار است مذاکرات هفته آینده ادامه پیدا کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید