تروئیکای اروپایی: برای رسیدن به موفقیت در برجام تضمینی وجود ندارد

دور جدید گفت‌وگوها هفته‌ آینده از سر گرفته می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیپلماتهای ارشد سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند تضمینی برای موفقیت در گفت‌وگوها درباره احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام وجود ندارد و هنوز موضوعات بسیار دشواری باقیمانده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، در بیانیه تروئیکای اروپایی ضمن اشاره به حصول «پیشرفت ملموس» در مذاکرات وین، از ایران خواسته شد به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دهد تا به بازرسی از فعالیت‌های هسته‌ای ادامه دهد. چرا که «توافق بدون آن قابل اجرا نیست.»

در همین حال، انريكه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات وین گفته است: «طی چند روز گذشته پیشرفت زیادی داشته‌ایم اما هنوز هم باید روی مسایلی کار کنیم. هفته آینده برای ادامه مذاکرات باز خواهیم گشت. همه متعهد به دستیابی به توافق هستند.»

در همین راستا، عباس عراقچی، رئیس‌ هیات مذاکره‌کننده ایران گفت که این دور از مذاکرات دستاوردهای مهمی داشت، اما هنوز «موضوعات حل‌نشده‌ای» وجود دارد که باید در پایتخت‌ها درباره آنها تصمیم‌گیری شود.

عراقچی روز گذشته در گفت‌وگو با شبکه «ان اچ کی» ژاپن، با تاکید بر «لزوم لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران» گفت که هم‌اکنون زمان آن رسیده که ایالات متحده به برجام بازگردد و تحریم‌ها را لغو کند.

ادامه همکاری با آژانس

عباس عراقچی در پاسخ به سؤالی در خصوص احتمال تداوم همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به «ان اچ کی» گفت که دولت ایران بعدا در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد کرد.

پیشتر سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته بود که ایران در هر دو حالت توافق یا عدم توافق امکان دسترسی فراپادمانی به آژانس نخواهد داد.

ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق کرد تا 21 می (31 اردیبهشت 1400) به توافقی جدید در رابطه با برنامه اتمی و لغو تحریم‌ها دست یابد. در غیر این صورت تهران ضمن خروج از پروتکل الحاقی، امکان دسترسی بازرسان بین‌المللی به سایت‌های اتمی خود را نخواهد داد.

دور چهارم مذاکرات مربوط به پرونده هسته‌ای ایران و توافق برجام روز چهارشنبه 19 می 2021 در وین، پایتخت اتریش پس از دو هفته مذاکره مستمر هیئت‌های مذاکره‌کننده ایران و کشورهای غربی به پایان رسید. قرار است مذاکرات هفته آینده ادامه پیدا کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید