سفیر روسیه شایعات لابی‌های جمهوری اسلامی درباره گشایش در مذاکرات را تکذیب کرد

دیدار «مستقیم» تخت روانچی با سناتور آمریکایی در وین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که روز گذشته به نقل از نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المملی در وین اعلام شده بود که احتمالا تا فردا خبر مهمی پیرامون مذاکرات وین منتشر خواهد شد، میخائیل اولیانوف ضمن تکذیب این خبر تاکید کرد همچنان «مشکلات حل نشده‌ای» باقی مانده است.

میخائیل اولیانوف، در همین رابطه در توییتی نوشت: «من نگفتم در مذاکرات وین در خصوص برجام گشایش حاصل شده است.»

نماینده روسیه در ادامه اضافه کرد« «من گفتم از نظر من پیشرفت‌های مهمی به دست آمده است. این حقیقت دارد اما هنوز مشکلات حل نشده‌ای باقی‌مانده است و مذاکره کنندگان به زمان و تلاش بیشتری نیاز دارند تا به توافقی درخصوص احیای برجام برسند.»

روز گذشته به نقل اولیانوف آمده بود که مذاکرات وین «پیشرفت عمده‌ای داشته و احتمالا تا فردا خبر مهمی منتشر خواهد شد».

سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه 29 اردیبهشت، با تاکید بر اینکه «پیشرفت‌های خوبی در جریان مذاکرات انجام شده» گفت: «چند موضوع کلیدی باقی مانده که نیاز به بررسی بیشتر و تصمیم‌گیری در پایتخت‌ها است.»

عراقچی در ارتباط با نشست کمیسیون مشترک برجام گفت: «امروز بعد از پایان بیش از دوهفته مذاکرات نشست جمع‌بندی خواهیم داشت و مجددا هیئت‌ها جهت انجام مشورت‌های بیشتر به پایتخت‌های سیاسی خود مراجعه می‌کنند.»

دیدار تخت روانچی با سناتور آمریکایی

کریس مورفی، سناتور دموکرات آمریکائی، روز سه‌شنبه 28 اردیبهشت، اعلام کرد که با مجید تخت روانچی، نماینده و سفیر ایران در سازمان ملل «مستقیما» دیدار کرده است.

بنا به گزارش دفتر این سناتور آمریکایی، در این دیدار در خصوص مذاکرات برجام، درگیری‌های یمن و ادامه بازداشت مراد طاهباز از فعالان محیط زیستی ایرانی آمریکایی، صحبت شده است.

در این بیانیه‌ آمده است «من امروز (سه‌شنبه) مستقیماً در دیدار با نماینده ایران در سازمان ملل مجید تخت روانچی از ایران خواستم تا در مذاکرات هسته‌ای با جدیت و فوریت مشارکت داشته باشد، به حوثی‌ها برای پایان جنگ در یمن فشار آورد و از حماس بخواهد تا آتش‌بس را بپذیرد و به حملات راکتی به اسرائیل پایان دهد و مراد طاهباز را از زندان آزاد کند»

شاهرخ ناظمی، رایزن مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل صبح امروز ضمن تایید این خبر درباره جزئیات این ملاقات گفت، در این دیدار تخت‌روانچی بر«لزوم لغو عملی همه تحریم‌های آمریکا» تاکید کرد و درباره فلسطین، یمن و زندانیان دو کشور نیز گفت‌وگو شد.

دور چهارم مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام، با قدرت‌های جهانی و همچنین ایران، و حضور غیر مستقیم هیئت نمایندگی دولت آمریکا از روز 17 اردیبهشت در وین، پایتخت اتریش آغاز شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید