سایه سنگین مذاکرات برجام بر بحران غزه

احیا برجام منجر به پرداخت میلیاردها دلار به رژیم ایران در ازای محدود کردن برنامه هسته‌ای‌اش خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کارشناسان معتقدند دلیل اصلی اینکه دولت جو بایدن تاکنون درباره بحران غزه سکوت کرده این است که در گیر و دار مذاکرات با جمهوری اسلامی ایران برای احیاء توافق اتمی 2015 موسوم به «برجام» است، و هرگونه موضع‌گیری بایدن درباره بحران غزه می‌تواند موضوع برجام را پیچیده‌تر کند.

جاناتان شنتسر، معاون مدیر «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها»، روز دوشنبه 17 مه 2021، در گفتگو با شبکه «سی‌ان‌بی‌سی»، اظهار داشت اینکه بایدن در ملاء عام واکنشی نداشته که مشخص کند با آتش‌بس فوری در نوار غزه موافق است، نشان می‌دهد که دغدغه اول او احیاء توافق هسته‌ای با ایران است.

بازگشت ایران و آمریکا به برجام منجر به پرداخت میلیاردها دلار به رژیم ایران در ازای محدود کردن برنامه هسته‌ای‌اش خواهد شد. به گفته شنتسر، رژیم تهران می‌تواند از پول‌های آزادشده برای تأمین بودجه نیروهای نیابتی‌اش استفاده کند، چراکه رژیم «ایران حامی اصلی حماس است.»

به نظر شنتسر، در آن صورت ایالات متحده ممکن است ناخواسته و بطور غیرمستقیم از هر دو طرف درگیری، یعنی اسرائیل و حماس، حمایت كند. شنتسر افزود که ایالات متحده ممکن است چند روز دیگر هم به سکوت خود ادامه دهد تا اسرائیل بتواند شبه‌نظامیان حماس را به میزان چشمگیری تضعیف کند.

در همین راستا، رایان بول، تحلیلگر خاورمیانه و آفریقای شمالی در شرکت مشاوره ریسک «استرتفور»، در گفتگو با «سی‌ان‌بی‌سی» بیان کرد كه ایالات متحده تنها كشوری در جهان است كه می‌تواند رفتار اسرائیل را تغییر دهد، و «نشانه‌هایی آشكار» وجود دارد كه واشینگتن خواهان آتش‌بس است. ولی به گفته بول، اسرائیل فعلا فرمان جنگ را در دست دارد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، هفته گذشته ایالات متحده چندین مرتبه مانع تلاش‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای صدور بیانیه عمومی در باب تنش میان اسرائیل و حماس شد، چراکه نگران بود صدور بیانیه به دیپلماسی پشت پرده آسیب برساند.

«رویترز» در گزارشی دیگر بیان کرد لیندا توماس-گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، به شورای امنیت گفته که «ایالات متحده بی‌وقفه از طریق کانال‌های دیپلماتیک تلاش می‌کند به این درگیری پایان دهد.»

تحلیلگران «گروه اوراسیا»، در یادداشتی در آخر هفته پیش نوشتند: «درگیری‌های اسرائیل و حماس بر مذاکرات احیاء توافق هسته‌ای با ایران تأثیر جدی نگذاشته است. با این حال، این رویارویی احتمالاً فشار بر دولت بایدن، من‌جمله از سوی دموكرات‌های میانه‌رو، را به‌منظور تهیه برنامه‌ای قرص و محکم برای گفتگوهای بعدی با تهران، به‌ویژه درباره نیروهای نیابتی منطقه‌ای‌اش، افزایش می‌دهد.»

درخواست سناتورها برای توقف مذاکرات

چهل و چهار سناتور جمهوری‌خواه اخیرا همزمان با اوج گرفتن درگیری‌های اسرائیل و حماس در نامه‌ای به جو بایدن، به دلیل حمایت مالی و تسلیحاتی ایران از گروه‌ فلسطینی «حماس» در غزه، خواهان توقف «فوری» مذاکرات توافق هسته‌ای برجام شده بودند.

ایالات متحده از سال 1997 حماس را به عنوان یک گروه تروریستی شناخته و بر اساس گزارش‌ها، ایران مدت‌هاست از این گروه حمایت‌های مالی و مادی می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید