گمانه‌زنی از امکان مبادله چند دو تابعیتی با ماموران رژیم ایران در آمریکا

چهار شهروند ایرانی-آمریکایی در ایران زندانی هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در حالی‌که مذاکرات هسته‌ای بین دولت‌های غربی و مقامات جمهوری اسلامی ایران در وین پایتخت اتریش در جریان است، «صدای آمریکا» گمانه‌زنی کرده که برخی ماموران رژیم ایران که به فعالیت‌های ضدآمریکایی مشغول بوده و بر این مبنی در آمریکا تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند ممکن است در جریان مذاکرات مبادله شوند.

به گفته این رسانه، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که روز دوشنبه به «صدای آمریکا» ارسال کرد گفت که ایالات متحده در «گفتگوی فعالانه و غیرمستقیم» برای آزادی چهار شهروند دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی است. وی رژیم ایران را به سوءاستفاده از این افراد به‌عنوان «اهرم سیاسی» در جریان مذاکرات متهم کرد. به گفته این مقام آمریکایی، دولت جو بایدن مساله این زندانیان را به‌طور مستقل از گفت‌وگوهای وین درباره توافق‌هسته‌ای دنبال می‌کند.

از هفت شهروند ایرانی-آمریکایی که در آمریکا تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند، سه نفر از آنها، بهروز بهروزیان، مهدی هاشمی، و رضا اولنگیان، به جرم نقض تحریم‌های ایالات متحده یا بین‌المللی علیه رژیم ایران در حال گذراندن زندان هستند. نفر چهارم، منصور ارباب‌سیار، به جرم توطئه با مقامات ایرانی برای اقدام به ترور سفیر پادشاهی عربی سعودی در آمریکا در سال 2011، در حال گذراندن حکم زندان است.

به گزارش «صدای آمریکا»، دو نفر از ایرانی-آمریکایی‌ها، یعنی حسنعلی مشیر-فاطمی و صدر عماد واعظ، قرار است برای اجرای مجازات در پرونده نقض تحریم‌های آمریكا تا 27 ماه مه به زندان معرفی شوند. شخص سوم محکوم در همین پرونده، همسر عماد واعظ، به نام پوران آزاد، در ژانویه امسال به یک سال آزادی مشروط تحت نظارت بر محل سکونت و محدودیت در سفر محکوم شد.

در مرحله تفهیم اتهام

دو شهروند ایرانی دارای اقامت دائم آمریکا نیز در آمریکا تحت پیگرد قرار دارند، که به گفته «صدای آمریکا» هنوز در مرحله تفهیم اتهام هستند. از این دو نفر یکی کاوه لطف‌الله افراسیابی، «آکادمیک» و مفسر سیاسی متهم به «لابیگری برای جمهوری اسلامی بدون ثبت خود به‌عنوان مامور خارجی»؛ و دیگری امین حسن‌زاده ، محقق مهندسی متهم به «توطئه برای انتقال فناوری به ایران از طریق نقض تحریم‌های ایالات متحده» هستند.

در این میان، سه شهروند ایرانی نیز تحت پیگرد قانونی در آمریکا قرار گرفته‌اند. یکی مهرداد انصاری است که در تاریخ 7 مه محاکمه شد و قرار است در اول سپتامبر حکمش صادر شود. دومی آرش یوسفی جم است که دادگاهی وی ماه آینده آغاز شود. این دو نفر کماکان در بازداشت مارشال ایالات متحده و منتظر نتیجه مراحل قانونی دادرسی در پرونده نقض تحریم‌های ایالات متحده هستند. نفر سوم، سید سجاد شهیدیان، در اکتبر سال 2020، به اتهام «نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران»، به دو سال نظارت بر رفتار محکوم شد.

شهروندان ایرانی-آمریکایی در زندان‌های رژیم ایران

به گزارش «صدای آمریکا»، چهار شهروند ایرانی-آمریکایی در ایران توسط اطلاعات سپاه بازداشت شده و در زندان به سر می‌برند. سیامک نمازی، تاجر و سرمایه‌دار، که در اکتبر 2015 بازداشت شد؛ پدر سیامک، محمدباقر نمازی، که در فوریه 2016 بازداشت شد و از 2018 در زندان به سر می‌برد؛ مراد طاهباز، محیط‌‌بانی که در ژانویه 2018 دستگیر شد؛ و عماد شرقی، تاجری که در دسامبر سال 2020 بازداشت شد.

گفتنی است که سیامک نمازی، مدیر شرکت خدمات نفتی «آتیه بهار» در ایران در دوران ریاست‌جمهوری سیدمحمد خاتمی، به همراه تریتا پارسی از بنیانگذاران «شورای ملی ایرانیان آمریکا» مشهور به «نایاک» است که خود متهم به «لابیگری برای رژیم ایران» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید