محکومیت مدیر «هالک‌بانک» ترکیه به‌دلیل نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران

ترکیه پیشتر موفق شده بود دادگاه تجدیدنظر را به تعویق بیاندازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اداره صنعت و امنیت وزارت بازرگانی ایالات متحده، در تاریخ 5 مه 2021 اعلام کرد که مجوز صادرات «مهمت هاکان آتیلا»، معاون سابق مدیر کل «هالک‌بانک»، دومین موسسه استقراضی بزرگ ترکیه، را به دلیل نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه رژیم ایران لغو می‌کند.

به گزارش «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها»، دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده در جنوب نیویورک در ماه مه 2018، مهمت هاکان آتیلا را به دلیل نقش وی در توطئه‌ای چندین میلیارد دلاری برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران به 32 ماه حبس محکوم کرد.

دادستان، جرم آتیلا را بخشی از «بزرگترین پرونده دور زدن تحریم که در آمریکا تحت پیگرد قانونی قرار گرفته» توصیف کرد و گفت «ما از آن آگاه هستیم». وی افزود که این پرونده درباره مواد مخدر یا سلاح‌های معمولی نیست، بلکه مربوط به «توانایی هسته‌ای بزرگترین حامی تروریسم حکومتی در جهان» است.

به نوشته «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها»، در آن زمان، رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهوری ترکیه، محاکمه آتیلا را تحت عنوان حمله سیاسی به دولت خود، محکوم کرد. اگرچه قرار بود جلسه دادرسی خود هالک‌بانک هم در ماه مه 2018 آغاز شود، اما آنکارا موفق شد با مانورهای قانونی در دادگاه تجدیدنظر دوم ایالات متحده در منهتن، این پرونده را متوقف کند.

هالک‌بانک ادعا کرد که مالکیت دولتی این بانک باعث می‌شود تا از پیگرد کیفری در ایالات متحده مصون بماند. دادستان‌های آمریكا، كه این بانک را به كمک به تهران در انتقال 20 میلیارد دلار وجوه محدود شده، و حداقل یک میلیارد دلار پولشویی از طریق سیستم مالی آمریکا، متهم كرده بودند، هشدار دادند كه اعطای مصونیت به هالک‌بانک تحت «قانون مصونیت حاكمیت خارجی»، به مثابه اعطای مصونیت به مجرمان جنایی است.

«بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها»، در پایان تاکید می‌کند که اردوغان سابقه‌ای طولانی در تلاش برای مداخله در دادرسی‌های ایالات متحده دارد. وی با استفاده از کانال‌های رسمی و غیررسمی در متوقف کردن تعقیب قضایی آتیلا، هالک‌بانک، و رضا ضراب سرکرده شبکه دور زدن تحریم‌های رژیم ایران، نقش عمده بازی کرد. بنابراین دولت جو بایدن باید آماده تلاش‌های جدید دولت ترکیه برای مداخله در پرونده علیه هالک‌بانک باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید