پایان 15 ماه ماسک زدن در آمریکا؛ ایران هم‌چنان در پیک چهارم کرونا

اسراییل از اواسط ماه آوریل الزام استفاده از ماسک را لغو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سازمان کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا اعلام کرد افرادی که کاملا واکسینه شده‌اند دیگر نیازی به زدن ماسک در فضای باز یا سرپوشیده را نداشته و هم چنین نیازی به رعایت فاصله اجتماعی ندارند.

به گزارش خبرگزاری «سی‌ان‌ان»، راچل والنسکی، مدیر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده روز پنجشنبه 23 اردیبهشت طی جلسه‌ای، این رویداد را «لحظه‌ای هیجان‌انگیز و قدرتمند» خواند و گفت: «سه مورد مطالعه، یکی از اسراییل و دو مورد از آمریکا نشان می‌دهد که واکسن‌ها موثر عمل کرده‌اند.»

بر اساس این گزارش، در مطالعات دانشمندان اسراییلی آمده است، تحقیق بر روی بیش از 5 هزار نفر از نیروهای کادر درمان نشان داده واکسن به اندازه 97 درصد در برابر کرونای علامت‌دار و 86 درصد در برابر کرونای بدون علامت موثر واقع شده است.

اما والنسکی در ادامه سخنان خود گفته ممکن است الزام استفاده از ماسک هم‌چنان در هواپیماها، اتوبوس‌ها، قطارها و سایر وسایل حمل و نقل عمومی که به داخل یا خارج از ایالات متحده سفر می‌کنند، ادامه یابد.

از سوی دیگر هم‌زمان «فاکس‌نیوز» در گزارشی به نقل از مرکز آمار دانشگاه «جانز هاپکینز»، اعلام کرد میزان مرگ و میر در آمریکا به پایین‌ترین رقم خود در 10 ماه گذشته رسیده و تعداد جان‌باختگان روزانه در برخی ایالت‌ها تک رقمی شده است.

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، حدود 45 درصد از بزرگسالان آمریکا کاملا واکسینه شده و نزدیک به 60 درصد حداقل یک دوز دریافت کرده‌اند. گفته می‌شود با دریافت مجوز واکسیناسیون کودکان 12 تا 15 ساله مدارس کشور نیز به زودی باز خواهد شد.

در همین راستا، جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا در توییتی گفت: «بعد از نبردی طولانی با کرونا-ویروس امروز روز بزرگی برای آمریکاست.»

پیش‌تر کشور اسراییل در اواسط ماه آوریل سال جاری در پی واکسیناسیون عمومی بیش از نیمی از جمعیتش، الزام مردم به استفاده از ماسک در فضای باز را لغو و مراکز آموزشی را به طور کامل بازگشایی کرده بود.

موج چهارم در ایران؛ رویارویی با ویروس‌های جهش‌یافته

در حالی که اوضاع پاندمی کرونا در برخی نقاط جهان به طور نسبی تحت کنترل قرار گرفته، ایران هم‌چنان در موج چهارم این همه‌گیری به سر برده و از سوی دیگر علاوه بر کندی در واکسیناسیون با انواع جهش‌یافته ویروس نیز مواجه شده است.

خبرگزاری «تسنیم»، امروز 24 اردیبهشت، گزارش کرد در حالی که 10 روز پیش مسئولان وزارت بهداشت نسبت به ورود ویروس جهش‌یافته هندی به ایران هشدار داده بودند، روز گذشته (با احتساب دوره نهفتگی ویروس) دو نفر در استان هرمزگان بر اثر ابتلا به ویروس جهش‌یافته «هندی و آفریقایی» جان باختند.

بر اساس این گزارش، «از دو هفته پیش تا امروز 44 مورد کرونای آفریقایی فقط در شهرستان‌های پارسیان، بندرعباس و بندرلنگه شناسایی شده که از نظر تردد، جمعیت و البته میزان جمعیت سیال می‌تواند محلی برای آغاز سفر ویروس جهش یافته در دور ایران باشیم.»

طبق آخرین آمار «رسمی» کرونا در ایران، با فوت 202 نفر دیگر آمار جان‌باختگان تاکنون به 76 هزار و 433 نفر رسیده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران تا کنون یک میلیون و 713 هزار و 648 نفر دز اول واکسن کرونا و 432 هزار و 905 نفر نیز دز دوم را تزریق کرده‌اند که بنا بر این آمار مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به دو میلیون و 56 هزار و 598 دز رسیده است.

به گفته منتقدان، اقدام دیرهنگام دولت برای خرید واکسن، روند کند و بی‌برنامه‌گی در واکسیناسیون، سوء مدیریت در توزیع عادلانه واکسن و تزریق آن خارج از نوبت به برخی مقامات و خانواده‌های آن‌ها به علاوه سخنان متناقض مسئولان درباره مهار ویروس نه تنها انتقادات و حواشی بسیار زیادی در پی داشته بلکه راه را برای شیوع هرچه بیشتر کووید-19 در ایران باز کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید