جان کری: اطلاعات حملات اسرائیل را به ظریف ندادم

کری گفت ظریف ممکن است «گیج شده» یا «اشتباه کرده باشد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جان کری، وزیر امور خارجه اسبق ایالات متحده آمریکا، روز چهارشنبه 12 مه 2021، در جریان جلسه پرسش و پاسخ در کنگره، افشای اطلاعات طبقه‌بندی‌شده نظامی درباره عملیات مخفی اسرائیل در سوریه علیه رژیم ایران را نزد محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در زمان تصدی‌ بر وزارت خارجه، انکار کرد.

به گزارش «نیویورک پست»، طی جلسه‌ای که روز چهارشنبه در کنگره به‌منظور گفتگو درباره سیاست‌های دولت جو بایدن در امور اقلیمی برگزار شد، اسکات پری، نماینده جمهوری‌خواه کنگره از ایالت پنسیلوانیا، جان کری را که اکنون نماینده دولت آمریکا در امور اقلیمی است در این باره مورد بازخواست قرار داد.

پری پرسید: «جناب آقای وزیر، وزیر امور خارجه [ایران] ادعا کرده که با شما درباره بیش از 200 عملیات اسرائیل علیه تروریست‌های مورد حمایت ایران در سوریه گفتگو کرده‌ است. آیا شما در دوران تصدی وزارت امور خارجه یا پس از آن اطلاعاتی درباره عملیات اسرائیل علیه تروریست‌های مورد حمایت ایران به آقای ظریف ارائه داده‌اید؟» کری پاسخ داد: «هرگز و به هیچ وجه.»

هنگامی که پری پافشاری کرد و پرسید «پس آقای ظریف دروغ گفته است؟» کری در پاسخ گفت: «ظریف ممکن است گیج شده یا اشتباه کرده باشد، یا در تلاش بوده تا خودبزرگ‌نمایی کند. آنچه من در این باره [نوار لورفته] خواندم ظاهرا اینطور نشان می‌داد که او خودش را بیرون‌ از حلقه قدرت تصور می‌کرد و ظاهرا [بابت این قضیه] کاملاً احساساتی شده بود، بر اساس آنچه من خوانده‌ام. و بنظرم او کاملاً احساساتی بود، و من نمی‌توانم درباره چیزهایی که او گفت و کرد پاسخگو باشم. چیزی که من می‌توانم به شما بگویم این است که هرگز چنین اتفاقی نیفتاد. ختم کلام.»

اطلاعات 200 مورد حمله اسرائیل به مواضع ایران در سوریه

این اظهارات در پی لو رفتن مصاحبه وزیر امور خارجه ایران با سعید لیلاز اقتصاددان مطرح می‌شود، که طی آن ظریف ادعا کرده بود کری در دوران تصدی وزارت خارجه در دولت اوباما با او درباره 200 مورد حمله اسرائیل به مواضع رژیم ایران در سوریه صحبت کرده بود. کری قبلاً چنین چیزی را انکار کرده و ضمن حضور در کمیته امور خارجه کنگره دوباره این مساله را تکذیب کرد. وی خطاب به کنگره گفت که بعد از دوران تصدی وزارت خارجه تنها چهار مرتبه با ظریف دیدار کرده، و افزود اولین باری که رقم 200 را شنید زمانی بود که خبر فایل ظریف در ماه آوریل منتشر شد.

گفتنی است که جان کری، که پس از هیلاری کلینتون وزیر خارجه دوم پرزیدنت اوباما بود، و در این مقام نقش اصلی را در انعقاد توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» با رژیم ایران بازی کرد، در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ که مواضع سختی نسبت به رژیم ایران اتخاذ کرده بود، بارها از سوی منتقدان و جمهوری‌خواهان متهم شد که از طریق رایزنی‌های مخفیانه با ظریف و انتقال اطلاعات حساس به رژیم ایران، در کار دولت ترامپ و سیاست «فشار حداکثری»اش بر ضد این رژیم کارشکنی می‌کند. کری البته همواره این اتهامات را رد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید