ادامه مذاکرات فنی در وین؛ تاکید فرانسه بر «اقدامات بیشتر» برای احیای برجام

مقام‌های اروپایی امیدوارند پیش از مهلت سه ماهه آژانس به توافق برسند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اگنس فون درمول، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، روز سه‌شنبه 11 می 2021، گفت هنوز «اقدامات بیشتری» برای احیای توافق هسته‌ای باقی است و «کارهای زیادی باید در مدت زمان بسیار کوتاه انجام شود».

اگنس فون درمول، به خبرگزاری «رویترز» گفت:‌ «مذاکراتی که 7 می در وین از سر گرفته شده منجر به پیشرفت‌های اولیه در زمینه تعهدات هسته‌ای ایران شده است. اگرچه، اختلاف نظرهای قابل توجهی درباره برخی از موضوعات اساسی برای رسیدن به توافقی که امکان بازگشت آمریکا و ایران به اجرای کامل برجام را فراهم می‌کند، باقی مانده است.»

او افزود: «اگر ایران تا پایان یافتن مدت توافق فنی دوجانبه ایران و آژانس به پایبندی به تعهدات خود باز نگردد، آژانس باید درخصوص تمدید توافق با ایران گفت‌وگو کند.»

تمدید توافق‌نامه تهران و آژانس

مقام‌های اروپایی گفته‌اند امیدوارند كه تا تاریخ 21 می، زمانی كه توافق تهران و آژانس در مورد نظارت بر ادامه فعالیت‌های هسته‌ای ایران منقضی شود، به توافق برسند. دیپلمات‌ها معتقدند پیشرفت کافی در مذاکرات وین وجود داشته است که می‌تواند به تمدید توافق‌نامه نظارت بین تهران و آژانس، در صورت نیاز منجر شود.

رافائل گروسی، در همین راستا در پاسخ به سوال گزارشگر «العربیه» گفت: «ما در میانه مذاکرات فنی با ایران هستیم که موازی مذاکرات سیاسی است. نتیجه مذاکرات سیاسی نیاز به صبر و حوصله دارد، اما در صورت عدم توافق سیاسی قبل از 20 می، من مذاکرات مستقیم را با ایرانیان آغاز می‌کنم تا اطمینان حاصل کنم که بازرسی‌ها ادامه یابد.»

روزهای گذشته، به‌رغم اصرار آمریکا بر تفاوت میان تحریم‌های مرتبط و غیر مرتبط با برجام و تاکید بر مذاکره پیرامون تحریم‌های مرتبط با برجام، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران مدعی شده بود که همه تحریم‌ها به زودی برداشته می‌شود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، روز دوشنبه 10 می 2021، در نشست خبری خود در خصوص گفت‌وگوهای جاری در وین برای احیای برجام گفت اگر گفت‌وگوها به نتیجه برسد، بار دیگر «سختگیرانه‌ترین نظارت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران اعمال خواهد شد».

پرایس با تاکید بر اینکه برجام در هیچ جایی مانع استفاده از تحریم‌ها نمی‌شود گفت: «حتی اگر طرفین برجام توافق را از سر بگیرند، آمریکا همچنان ایران را در حوزه‌های دیگر همچون تروریسم، حمایت از شبه‌نظامیان نیابتی و نقض حقوق بشر پاسخگو خواهد کرد.»

ادعای«پرس تی وی» از «گره خوردن مذاکرات»

در حالی که تهران برای ادامه مذاکرات هسته‌ای خواستار لغو همه تحریم‌ها شده، شبکه خبری انگلیسی‌زبان ایران «پرس تی وی»، روز سه‌شنبه مدعی شده که «آمریکا با اصرار بر عدم لغو 500 تحریم برجامی، عامل گره خوردن مذاکرات در وین است.»

در گزارش «پرس‌تی‌وی» ادعا شده که «باقی ماندن تحریم این 500 نهاد و فرد باعث می‌شود که ایران نتواند از منافع اقتصادی برجام استفاده کند.»

خبرنگار «العربیه»، از وین هم به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش کرد: «شانس رسیدن به توافق در مذاکرات هسته‌ای وین نصف شد. جزئیات زیادی در گفتگوهای وین وجود دارد که نیاز به مشورت دارد. مذاکرات برای ادامه، نیاز به تصمیمات سیاسی دارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید