درخواست تحقیق در کنگره درباره مسئول ایرانی‌الاصل وزارت خارجه

شماری از قانونگذاران آمریکا خواستار لغو مجوز امنیتی آرین طباطبائی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از قانونگذاران آمریکایی از وزارت خارجه دولت جو بایدن خواستند مجوز امنیتی آرین طباطبایی، کارمند بلندپایه ایرانی‌الاصل این وزارتخانه، را لغو کرده و درباره روابط نگران‌كننده وی با «رژیم تندرو و ضد آمریكایی» ایران تحقیق کند.

به گزارش «واشینگتن فری بیکن»، سه نماینده جمهوری‌خواه کنگره، جف ون درو از نیوجرسی، اسکات پری از پنسیلوانیا، و ایوت هرل از نیومکزیکو می‌گویند که دولت بایدن اشتباه بزرگی مرتکب شد هنگامی که آرین طباطبایی را در مقام مشاور ارشد دفتر معاون وزیرخارجه، برای کنترل تسلیحات و امنیت بین‌الملل استخدام کرد، یعنی مسئولی که به سطح بالایی از مجوز امنیتی نیاز دارد.

نمایندگان کنگره در نامه‌ای به مورخه 23 آوریل 2021، خطاب به کاخ سفید که نسخه‌ای از آن را در اختیار «واشینگتن فری بیکن» قرار دادند، از دولت بایدن خواستار لغو مجوز امنیتی طباطبایی شدند، تا زمانی که تحقیقات کافی درباره «وفاداری وی به رژیم ایران»، که به گفته قانونگذاران «تهدیدی برای امنیت ایالات متحده است» صورت بگیرد.

به گفته قانونگذاران، طباطبایی «صحبت‌های رژیم ایران را تکرار و جنایات حکومت سرکوبگر ایران را توجیه کرده است.» وی نارضایتی ایرانیان از حکومت خود را کم اهمیت جلوه داده و اظهار داشته که «تظاهرات امری عادی تحت جمهوری اسلامی» و «مساله‌ای ذاتی در زندگی روزمره ایرانیان» است. علاوه بر این، در دسامبر سال 2020 طباطبایی ادعا کرد که ایران «جایگاه خود را به عنوان یک نیروی منطقه‌ای قابل توجه اثبات کرده است».

آرین طباطبائی
آرین طباطبائی

پدر آرین طباطبایی، دکتر جواد طباطبایی، عضو هیات علمی بلندپایه دانشگاه تهران است و گفته می‌شود در حلقه نزدیکان حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، جا دارد.

گفتنی است استخدام طباطبایی توسط وزارت خارجه دولت بایدن برای اولین بار در ماه مارس امسال جنجال آفرید، هنگامی که گروهی از مخالفان جمهوری اسلامی او را به عنوان یکی از هواداران رژیم معرفی کردند و پرده از این امر برداشتند که خانواده‌اش روابط نزدیکی با رژیم حاکم بر ایران دارد.

به گزارش «واشینگتن فری بیکن»، کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا تا به این لحظه از دادن پاسخ رسمی به نامه قانونگذاران خودداری کرده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید