سفیر بریتانیا در عراق: ایران از قاتلان فعالان عراقی حمایت می‌کند

ایهاب الوزنی، توسط افراد مسلح ناشناس مقابل منزل خود در کربلا ترور شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

استیون هیکی، سفیر بریتانیا در عراق، شامگاه یکشنبه 19 اردیبهشت، در مصاحبه‌ای با تلویزیون «العربیه» گفت کسانی که فعالان عراقی را ترور می‌کنند مورد حمایت رژیم ایران هستند.

سفیر بریتانیا بر ضرورت پاسخگویی افرادی که در قتل فعالان و روزنامه‌نگاران عراقی دست دارند، تأکید کرد.

استیون هیکی با تاکید بر اینکه رژیم ایران از شبه‌نظامیان قاتل فعالان عراقی حمایت می‌کند، گفت، نیروهای مسلح عراق باید دخالت کنند.

هیکی در این مصاحبه کوتاه با اشاره به اینکه دولت عراق متعهد شده که قاتلان را بازخواست و مجازات کند، گفت بریتانیا اطلاعات خود در این زمینه را در اختیار دولت عراق خواهد گذاشت.

ايهاب الوزنى
ايهاب الوزنى

سفير بريتانيا، گفت که لندن در زمینه تبادل اطلاعات با دولت بغداد همکاری می کند.

ساعاتی پس از تشییع جنازه فعال برجسته عراقی، ایهاب الوزنی، که سحرگاه روز یکشنبه توسط افراد مسلح ناشناس مقابل منزل خود در کربلا ترور شد، سفیر بریتانیا در بغداد ضمن محکوم کردن این جنایت، بر مخالفت شدید کشورش با هدف قرار دادن فعالان عراقی تاکید کرد.

همزمان سفارت آمریکا در عراق نیز با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن ترور الوزنی، گفت خاموش کردن صداهای آزاد و مستقل از طریق خشونت، غیرقابل قبول است.

تظاهرات در كربلاء

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، نیز تأكيد كرد كه جنایتکارانی كه در ترور یکی از برجسته ترین چهره‌های فعال کربلا دست داشته‌اند، مجازات خواهند شد.

گفتنی است که ترور ایهاب الوزنی حامیان و طرفداران «انقلاب اکتبر» را خشمگین کرد. طرفداران جنبش موسوم به «انقلاب اکتبر» که از سال 2019 آغاز شد، با برگزاری تظاهرات گسترده خواستار پایان دادن به ترور فعالان در عراق شدند.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، به دنبال ترور الوزنی تظاهرات گسترده‌ای در ناصریه، دیوانیه و دیگر شهرهای جنوب برگزار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید